סקר מכון סמית לחדו"ש:

78% תומכים בהמלצות טרכטנברג לשילוב החרדים

בציבור היהודי יש תמיכה רחבה בהמלצות הוועדה להוצאת גברים חרדים לעבודה – תוכנית ליבה חובה והגבלת המימון לישיבות

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים. צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

78% מהציבור היהודי, ארבעה מכל חמישה משיבים, תומכים ביישום המלצות ועדת טרכטנברג בנושא הוצאת חרדים לעבודה. רק 22% מהציבור מתנגדים להמלצות, למרות ההתנגדות החריפה של המפלגות החרדיות. בין החילונים עולה התמיכה ל-90% ובין העולים ל-85%. עם זאת, גם בקרב הציבור הדתי שני שלישים – 67% – תומכים ביישום ההמלצות. 94% מהמשיבים החרדים אמרו שהם מתנגדים להן.

הנתונים עולים מסקר שביצע מכון סקרי דעת הקהל סמית בהזמנת עמותת חדו"ש בשבוע שעבר. הסקר נערך בקרב מדגם מייצג של 500 איש מקרב האוכלוסייה היהודית הבוגרת. השאלה שנשאלה היתה: "ועדת טרכטנברג המליצה על שורת צעדים בתחום הצדק החברתי וביניהם צעדים לשילוב חרדים בשוק העבודה. בין היתר המליצה לחייב לימודים כלליים בבתי הספר החרדיים ולהגביל את לימודי האברכים בישיבה לחמש שנים. המפלגות החרדיות מתנגדות לצעדים אלה בחריפות, בטענה שמדובר בהתערבות באורח החיים החרדי. האם לדעתך על הממשלה ליישם המלצות אלו?"

התמיכה ביישום המלצות ועדת טרכטנברג להוצאת גברים חרדים לעבודה בקרב מצביעי המפלגות הגדולות בקואליציה גדולה

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: הציבור מבין את מה ששמולי וליף מסרבים לדבר עליו והפוליטיקאים נמנעים מלעסוק בו: היעדרות הגברים החרדים משוק העבודה הפכה לסכנה קיומית לישראל

מאוד. 75%, שלושה רבעים, ממצביעי הליכוד בעד יישום ההמלצות ו-78% ממצביעי ישראל ביתנו. בקרב מצביעי המפלגות החילוניות באופוזיציה התמיכה קרובה למאה אחוז, קדימה – 98%, העבודה – 97%.

מנכ"ל עמותת חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אומר בתגובה: "ממצאי הסקר מעידים על כך שהציבור מבין את מה שאיציק שמולי ודפני ליף מסרבים לדבר עליו, והפוליטיקאים נמנעים מלעסוק בו: היעדרות הגברים החרדים משוק העבודה הפכה לסכנה קיומית לישראל".

לדברי רגב, "ועדת טרכטנברג העזה לעשות את מה שרבים לא העזו לפניה, והבהירה שלא ניתן להביא לשגשוג הכלכלה בישראל בלי לגרום לחרדים להשתתף בשוק העבודה. הוועדה גם הבהירה שזה לא יקרה בלי אכיפת תוכנית הליבה והגבלת משך הלימודים בישיבה. אם המשמעות היא הוצאת המפלגות החרדיות מהקואליציה והקמת ממשלה אזרחית, הציבור רק יברך על כך. כל ממשלה שתימנע מעשיית הדרוש להצלת הכלכלה והחברה הישראלית, תיזכר כממשלה שמכרה במודע את עתידנו ועתיד ילדינו בעבור נזיד שלטון קצר מועד".

 ראו ידיעה ב-"TheMarker"איך תוכל לפעול?