איפה האישה?

ירושלים: כרטיס אדי בלי נשים, סנדי בר בלי ראש

התופעה של צנזור נשים ממודעות פרסום בירושלים מתפשטת. בחנות פוקס בקניון רמות אין תמונות נשים. במודעות של חברת הוניגמן נחתך ראשה של סנדי בר. בפרסומים לכרטיס תרומת האיברים של עמותת אדי נראים רק גברים. חדו"ש: האם אגודת אדי מעוניינת רק בתרומת איברים מגברים?

מודעה לכרטיס אדי על אוטובוס בירושלים. צילום: ג'סיקה פיין, חדו''שמודעה לכרטיס אדי על אוטובוס בירושלים. צילום: ג'סיקה פיין, חדו''ש

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, דורש מעמותת אדי "להחליף לאלתר את מודעות הפרסום שבהן תמונות של כעשרים גברים ללא אף אישה אחת". לדברי רגב, "כל זמן שאדי מבקשת לקבל תרומות איברים מנשים, ופועלת במדינת ישראל שבה קיים עקרון שוויון מעמד האישה, כדאי שלא תדיר אותן ממודעות הפרסום שלה. אחרת הן עלולות להסיק שהאיברים שלהן לא רצויים מ'טעמי צניעות'".

לדברי רגב, "הדרת נשים לא תשנה ממילא את המציאות החמורה, שבה חוגים רחבים בציבור החרדי מסכימים רק לקבל איברים". לכן "מגוחך לראות את אדי עוטה על עצמו מסכה של חזרה בתשובה וצניעות מלאכותית ומגונה, שמשמעותה פגיעה בוטה בנשים. אם ארגון אדי לא יתקן מיד את המעוות, יהיה צורך ששר הבריאות בנימין נתניהו יורה למשרדו על הקמת שירות ממלכתי לקידום תרומת איברים, אשר יפעל ברוח ערכי השוויון".

רגב התייחס למודעות שאדי מפרסמת לאחרונה על אוטובוסים בירושלים, שבהן נראים רק גברים. המודעות של אדי הן חלק מתופעה הולכת ומתעצמת, של הדרת נשים משלטי חוצות בירושלים. פרסומות שבהן לא נראים פנים של נשים נראות לאחרונה גם בשכונות חילוניות ומעורבות בעיר ובסביבתה. בשלטי פרסומת של חברת הוניגמן נראה הדוגמן עתי שולברג. לצדו מופיעה סנדי בר, אבל ראשה אינו נותר מחוץ לתמונה. בשלטים מופיעים רק המחשוף הצנוע שלה, הבטן המכוסה שלה ותיק. התמונות המצונזרות מופיעות גם בשכונות לא חרדיות, כמו עמק המצלבה ורחוב ש"י עגנון בקטמון.

גם בחנות פוקס בקניון שנפתח לאחרונה בשכונת רמות אין תמונות של נשים. הקניון משרת אוכלוסייה דתית וחילונית. תושב השכונה, גלעד, סיפר למירב קריסטל מ-ynet, כי כשביקר בחנות הופתע לגלות שבמחלקת הגברים היו תמונות רבות של נועם טור, הדוגמן של הרשת. במחלקת הנשים לא היו תמונות של הדוגמנית בר רפאלי. "כדי למצוא חן בעיני החרדים השאירו את תמונות הדוגמן וויתרו על תמונות הדוגמנית", אומר גלעד.

מפוקס נמסר בתגובה: "קניון רמות אכן משרת את אוכלוסיית האזור חילוניים וחרדים גם יחד... כרשת הפונה לכלל הציבור בישראל, FOX מגלה התחשבות באוכלוסייה החרדית ואינה מפרסמת תמונות שאינן מקובלות במגזר החרדי באזורים הרלוונטיים".

מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב: מגוחך לראות את אדי עוטה על עצמו מסכה של חזרה בתשובה וצניעות מלאכותית ומגונה, שמשמעותה פגיעה בוטה בנשים

מיכה רונן מנכ"ל קבוצת הוניגמן, אמר: "על פי הנחיות חברת השילוט, 'זוהר חוצות', לא ניתן לעלות בשילוט עם תמונה של אישה. כפי שנמסר לנו - מדובר בהנחיות של עיריית ירושלים שאוסרת עליית פרסומות עם תמונות נשים בחלקים מסוימים מהעיר, שעלולים לפגוע ברגשות הציבור הדתי".

מעיריית ירושלים נמסר: "לא היו דברים מעולם. מדיניות העירייה מאפשרת פרסום נשים על שלטי חוצות בירושלים והעירייה אף מפרסמת נשים בשלטי חוצות בפרסומיה. לעירייה לא הגיעה כל פנייה מחברת הוניגמן והעירייה לא פסלה כל פרסום של חברת הוניגמן".

התופעה אינה נותרת ללא תגובה. לאחרונה נפתחה קבוצת הפייסבוק "לא מצונזרת", שלחבריה אין כוונה לעבור בשתיקה על המגמה המתפשטת. עידו קינן כותב בבלוג "חדר 404" על ענת פרוסנר, סטודנטית לחינוך בת 23 מירושלים, שהקימה את קבוצת המחאה “מחרימים את ‘הוניגמן’ – לא נסכים לצנזור נשים“.

"התחושה שלי היא שהוניגמן, שהיא חברה מסחרית שמחזור המכירות שלה נשען על נשים חילוניות או דתיות, מתכופפת בגלל לחץ של קבוצות חרדים קיצוניות", אומרת פרוסנר. "התפיסה שלפיה אסור להראות פני אישה בשלט חוצות מטרידה אותי, כי אני חושבת שיש אווירה של הקצנה ברצון למשטר נשים ולהעלים אותן; זה סימפטום של אותה תופעה כמו החיילות שקיבלו פקודה להיכנס לאוהל מגודר ואטום, כדי שלא יראו אותן רוקדות”.

קינן כותב גם, שגולשים שפרסמו ביקורת על הדרת הנשים בדף הפייסבוק של הוניגמן התלוננו על מחיקת תגובות שלהם. הוניגמן פרסמה תגובה רשמית, שבה נכתב כי “חברת הוניגמן פועלת בהתאם להנחיית עיריית ירושלים, לפיה קיים איסור בשימוש בתמונות נשים בחלקים מסוימים של העיר, על מנת לא לפגוע ברגשות הציבור הדתי”. אבל חברת מועצת העירייה לורה ורטון הביאה הכחשה גורפת של העירייה.

ניר חסון כותב ב"הארץ", כי קבוצה של פעילים חברתיים בירושלים החליטה לתלות על מרפסות ברחבי העיר תמונות של נשים, כדי "להשיב את הנשים לרחובות ירושלים". הרב הקונסרבטיבי אורי איילון, מיוזמי הרעיון, אומר כי אנשי הקבוצה פועלים כדי "להחזיר את המרחב העירוני למצב הטבעי שלו. כך נהפוך את הופעתן של נשים לדבר משעמם, שלא שמים לב אליו".

לכתבה ב-ynet

לידיעה על המודעה של אדי ב-ynet

לבלוג "חדר 404"

 לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?