איסור מתפשט

פרויקט מחויבות אישית בתל אביב – בלי שירת נשים

הרוב המכריע של האמנים שהופיעו במועדון "בימה לנוער", שמופעל על ידי עמותת "יהודה וישראל" במסגרת פרויקט התנדבות לתלמידי תיכון, היו גברים

להקת הדג נחש בהופעה. צילום: Urke Leshem, flickrלהקת הדג נחש. בעיקר אמנים גברים הופיעו במועדון "בימה לנוער". צילום: Urke Leshem, flickr

האיסור על האזנה לשירת נשים הגיע גם לבתי הספר התיכוניים בתל אביב. תלמידי כיתות י' בתל אביב מחויבים לפרויקט מחויבות אישית. בין השאר התנדבו התלמידים בעמותת "יהודה וישראל", המפעילה מועדון נוער אלטרנטיבי בעיר.

אילן ליאור וגילי כהן כותבים ב"הארץ", כי במסגרת הפרויקט נאסרה על נערים מתנדבים הנוכחות בהופעות של נשים במועדון. רוב ההופעות היו של אמנים גברים. המועדון, "בימה לנוער", פועל זה כשנתיים בבניין שבו שכן בעבר קולנוע זמיר. לפי הצהרת העמותה, פעילותו מוקדשת "להקניית ערכים של שיתוף, אחדות ותרומה לקהילה דרך אמנויות הבמה".

עד כה היו במקום עשרות הופעות, רובן המכריע של גברים כמו אביתר בנאי, אביב גפן, אברהם טל, להקת הדג נחש ולהקת מרסדס בנד. אחת הנשים היחידות שהופיעו במקום היתה הזמרת מרינה מקסמיליאן בלומין, אבל הופעתה התקיימה באירוע לנשים בלבד. עם זאת, במסגרת הפעילות החינוכית במקום מתקיימים גם ערבי נוער שבהן מופיעות להקות צעירות. בערבים אלה יש שירה של זמרות.

חלק מעובדי העמותה התרעמו על מדיניות זו. שתי עובדות אף החליטו להתפטר מתפקידן בגללה. עובדים בעמותה אמרו,

אחת הזמרות הבודדות שהופיעו במקום היתה מרינה מקסמיליאן בלומין, אבל הופעתה התקיימה באירוע לנשים בלבד

שאי-קיום שירת נשים בגלל "קול באישה ערווה" סותר חלק מערכי הליבה של המקום. העובדים ציינו כי במועדון לא התקיימו אירועים שכללו שירת נשים, מלבד ערבי הנוער, מטעמים הלכתיים. סיבה נוספת היא התנגדותו של ראש העמותה, איש חב"ד הרב מוטי גל.

לאחר ש"הארץ" פנה לעיריית תל אביב, דרשה העירייה מהעמותה לקיים אירועים שבהם יש שירת נשים. אנשי העירייה אף איימו לבטל את האפשרות לקיים מחויבות אישית במסגרת העמותה. לפי נתוני העירייה, כ-60 בני נוער עורכים את המחויבות האישית שלהם במועדון.

"יהודה וישראל" היא עמותה עצמאית בראשותו של הרב גל. מנכ"ל העמותה, בשמת כרמון-הדני, אמרה: "באופן רשמי וחד משמעי: ב'יהודה וישראל' יש שירת נשים. היתה מחלוקת והיא נפתרה". היא הוסיפה כי בעקבות פניית העירייה עזב הרב גל "כל תפקיד רשמי בעמותה, כי הוא לא יכול לתמוך במקום שמאפשר שירת נשים".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?