ירק והוכה

תופעה בירושלים: חרדים יורקים ליד כמרים

בית משפט השלום בירושלים ביטל בפסק דין נדיר כתב אישום נגד כומר על הכאת תלמידי ישיבה, בשל "הגנה מן הצדק". השופט מסביר שקיצונים חרדים יורקים כבר שנים ליד כמרים באופן יומיומי והרשויות אינן מטפלות בבעיה. מנכ"ל חדו"ש: הגיע הזמן לחשבון נפש בחינוך החרדי

גברים חרדים חולפים על פני נזירים בעיר העתיקה בירושלים. 11042011 צילום מרים אלסטר פלאש 90 למצולמים אין קשר לכתבהגברים חרדים חולפים על פני נזירים בעיר העתיקה בירושלים (למצולמים אין קשר לכתבה). צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בית משפט השלום בירושלים ביטל, בפסק דין נדיר, כתב אישום נגד כומר, שייחס לו הכאת תלמיד ישיבה בעיר העתיקה בירושלים. כתב האישום בוטל בנימוק של "הגנה מן הצדק". בית המשפט קובע, כי קיימת תופעה שבה אישי כמורה חשופים באופן יומיומי ליריקות של קיצונים חרדים. כך נימק בית המשפט את ביטול כתב האישום: "אין לסבול שאיש דת נוצרי יבוזה בשל דתו, בדיוק כפי שבלתי נסבל שיהודי יבוזה בהיותו יהודי".

כתב האישום הוגש נגד הכומר היווני מארטרסיאן, בטענה שהכה תלמיד ישיבה באגרוף בפניו וגרם לפציעתו. הכומר, לפי כתב האישום, עשה זאת בתגובה לכך שתלמיד הישיבה ירק על הרצפה. שופט בית משפט השלום, דב פולוק, דחה את גרסת המתלונן כי ירק במרחק מהכומר, משום שהוא סובל מבעיה רפואית של הצטברות ליחה. השופט קבע כך, בין היתר, משום שלא הוצגה כל תעודה רפואית המגבה טענה זאת. המתלונן גם לא סבל מליחה לאורך כל המשפט.

השופט הגיע למסקנה שתלמיד הישיבה ירק סמוך לנאשם. לדבריו, יריקה ליד אדם הלבוש בגדי כהונה דתית מהווה עבירה פלילית בעצמה. פולוק מציין: "בית המשפט שמע ראיות ששלפיהן מדובר בתופעה, שיום אחרי יום אנשי כמורה חשופים ליריקות על ידי אותן קבוצות שוליות, תופעה שבאה לבזות דת אחרת. גם שמעתי שרשויות האכיפה אינן מצליחות לעקור את התופעה. היורקים אינם נתפסים ואינם נענשים על מעשיהם. לא מדובר בתופעה חדשה, אלא בתופעה שקיימת כבר שנים. היורקים לא

השופט פולוק: אין לסבול שאיש דת נוצרי יבוזה בשל דתו, בדיוק כפי שבלתי נסבל שיהודי יבוזה בהיותו יהודי

רק עוברים על החוק, לא רק פוגעים בקורבנותיהם, אלא פוגעים בכולנו, בתדמיתנו, בתיירות ובערכינו".

השופט פולוק כותב, מדווח ynet, שצודקת המשטרה בטענתה ש"אסור לאפשר לאזרחים לקחת את החוק לידיהם". אולם לדבריו, "אסור שהרשויות לא ינקטו פעולות הדרושות לעקור את התופעה באמצעות אכיפה והעמדה לדין של היורקים ואם נדרש גם באמצעות חינוך. אין לסבול שאיש דת נוצרי יבוזה בשל דתו, בדיוק כפי שבלתי נסבל שיהודי יבוזה בהיותו יהודי".

בהחלטה חריגה מאוד הוא קובע: "בנסיבות אלו יש בהעמדת הנאשם לדין בשל מכה בודדת שנתן לאדם שירק בפניו, כשהוא סובל שנים את הביזוי של יריקות בעת שהוא מסתובב בגלימה של הכנסייה, כשהוא לא זכה לכל מענה של הרשויות למצוקתו, משום סתירה מהותית לעקרונות של הצדק והגינות משפטית. אשר על כן, הינני מורה על ביטול כתב האישום נגד הנאשם".

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר בתגובה כי "קשה לתאר את הדחייה והתיעוב שמעוררת תופעת היריקות ליד כמרים. קשה גם לשער את הנזק ההסברתי לישראל והשנאה ליהודים שגורמים היורקים. טוב עשה השופט פולוק שהפנה זרקור אל התופעה באמצעות פסק הדין. הגיע הזמן לחשבון נפש של החינוך החרדי, באיזו מידה הוא מטפח שנאה כלפי דתות ואמונות אחרות ואחראי לתופעת היורקים לעבר כמרים". רגב ציין, כי "על שר המשפטים, יעקב נאמן, מוטלת כאדם דתי אחריות מיוחדת לפעול לבער את הנגע מן השורש".

לידיעה ב-ynet

 לפסק הדיןאיך תוכל לפעול?