לבטל את חוק הונאה בכשרות

האוצר: ניזום מהלכים לצמצום שוק הכשרות

בכינוס להשקת השדולה לקידום כשרות בעסקים אמר מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, כי מונופול הכשרות גורם לעלויות עודפות של חצי מיליארד שקל

פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים. 28.03.2011. צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90פקחי הרבנות הראשית בודקים תעודת כשרות בדוכן בפסטיבל טעמים ברובע היהודי בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: רובין סלבדורי, פלאש 90

מנכ''ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר בשבוע שעבר כי משרדו בוחן כמה חלופות לצמצום המונופול של הרבנות בתחום הכשרות. "הערכות האוצר אומרות שיש עלויות עודפות בשווי חצי מיליארד שקל כתוצאה ממונופול הכשרות, שמתגלגלות לצרכן", אמר באב"ד באירוע השקת השדולה לקידום כשרות בעסקים בכנסת.

הכינוס עסק במסמך עלויות הכשרות של משרד האוצר, שנחשף ביוזמת חדו"ש. לפני כחצי שנה הכין רואה החשבון יורם אברמזון דו"ח שבחן את עלויות הכשרות, לבקשת משרד האוצר. במשך חצי שנה ניסה משרד האוצר להתחמק מפניות חדו"ש לחשוף את המסמך, כדי לפתוח דיון ציבורי על עלויות הכשרות. עמדתו של באב"ד מבטאת שינוי בגישת האוצר.

לפי הדו"ח של אברמזון, עלויות הכשרות בישראל הן כ-2.8 מיליארד שקל בשנה. מחיר מונופול הכשרות הוא כ-600 מיליון שקל ועלות משגיח הנשלח לחו"ל מטעם הרבנות היא 2,300 שקל ביום. בנוסף, למוצרים רבים יש כשרויות כפולות ומכופלות,

אלעזר שטרן: כשאנשים מואסים בדרך שבה הרבנות מתנהלת בנושא הכשרות, הם מואסים ביהדות

שמעלות את מחיריהם.

ח"כ רחל עזריה, מייסדת השדולה, אמרה בכינוס: "לכשרות בישראל יש עלויות גבוהות, שנובעות מהמונופול של הרבנות הראשית על שוק הכשרות. כל בית אוכל בישראל שמעוניין בכשרות מחויב לשלם עבור תעודת הכשרות של הרבנות. בנוסף, כל יבואן מחויב לעבוד עם הרבנות הראשית אפילו אם יש למוצרים כשרויות מוכרות מחו"ל".

ח''כ אלעזר שטרן הוסיף: "לצערי, אנשים קושרים קו בין הרבנות ליהדות, וכשהם מואסים בדרך שבה הרבנות מתנהלת בנושא הכשרות, בגלל הגורמים העוינים שחדרו לתחום, הם מואסים ביהדות".

לפי ידיעה ב"TheMarker", הרב אהרון ליבוביץ, ראש מיזם השגחה פרטית, אמר כי "השגחה פרטית בנויה על חוזה חברתי שבו העסק מחויב ללקוח. המחויבות של בתי העסק היא לא לחוק אלא לצרכן. צריך לבטל את חוק ההונאה בכשרות. אין לי אמון ברבנות הראשית. העולם היהודי מסתדר בלי החוק הזה ואין סיבה שפה לא נסתדר בלעדיו".

לידיעה ב"TheMarker"איך תוכל לפעול?