העירייה נגד פלורליזם

חדו"ש: ברקת מעודד את החילונים לעזוב את הבירה

עיריית ירושלים הודיעה כי מפברואר תיאכף סגירת חמישה מרכולים בשבת. נדחתה טענת בעלי המרכולים כי הם פועלים באזור ללא דתיים

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת בפסטיבל ברחוב עמק רפאים. 09.11.10 .צילום: מרים אלסטר, פלאש 90ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, בפסטיבל ברחוב עמק רפאים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עיריית ירושלים הודיעה אתמול לבעליהם של חמישה מרכולים ופיצוציות במרכז העיר כי החליטה לאכוף את סגירת העסקים בשבתות. האכיפה תחל ב-2 בפברואר. לפני כחצי שנה החליט היועץ המשפטי לעירייה, עורך הדין אלי מלכה, להגדיר אזורי אכיפה מוגברים בשבתות. מלשכת ראש העירייה, ניר ברקת, נמסר כי ההחלטה הנוכחית התקבלה ללא קשר ללחצים פוליטיים וכי היא נועדה להתמודד עם קושי משפטי שעלה בעקבות הדיונים בבג"ץ בנוגע לאכיפה של סגירת עסקים בשבת בתל אביב.

בתגובה על החלטתה של עיריית ירושלים אמר מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב: "מצער מאוד לשמוע שראש עיריית ירושלים ושותפיו מעוניינים לזרז את תהליך הגירת האוכלוסייה החילונית מן העיר, ולהפוך אותה לשמורת טבע אורתודוקסית. אוכלוסיית ירושלים המגוונת זכאית למענה מגוון לאופי השבת, וזה כולל לפחות פעילות תרבותית ובידורית, חנויות נוחות, שירותי מזון ותחבורה ציבורית מוגבלת. מי שאינו מבין זאת מבקש לפגוע בירושלים, למנוע ממנה לתפקד כבירת ישראל ולהתעלם מבוחריו. חבל מאוד שראש העיר, אשר הכריז על כוונותיו להתקדם בסולם הפוליטי הלאומי, אינו מקדם עיר פלורליסטית, פורחת ומגוונת אוכלוסייה".

בעקבות ההחלטה הקודמת של היועץ המשפטי לעירייה ביקש עורך הדין יוסי חביליו, ראש עמותת צחור המסייעת לעסקים נגד

עו"ד חביליו: שוב ברקת נכנע לחרדים משיקולים פוליטיים, על חשבון תושבי ירושלים שבחרו בו

העירייה, לערוך שימוע לבעלי העסקים. "הארץ" מדווח כי בשימוע טען חביליו שההחלטה על סגירת העסקים בשבת היא החלטה פוליטית. הוא ציין גם שהעסקים שבהם מדובר פועלים באזור ללא נוכחות חרדית או דתית וללא בתי כנסת.

בעקבות ההחלטה אתמול אמר עו"ד חביליו: "עיריית ירושלים ממשיכה בהתנהלותה הבריונית ומחלקת צווי סגירה לבעלי המרכולים. שוב ברקת נכנע לחרדים משיקולים פוליטיים, על חשבון תושבי ירושלים שבחרו בו. ברצוני להדגיש שהמאבק רק החל... ואנחנו נפנה לבית המשפט בדרישה לבטל את הצווים. נמשיך להיאבק על קיום הפלורליזם בירושלים לרווחת כל תושביה, ולהערכתי המרכולים יישארו פתוחים".

עינב בר, המחזיקה בתיק קידום העסקים הקטנים בעיריית ירושלים וחברת סיעת התעוררות, אמרה ל-nrg: ״אני מתנגדת לסגירת המרכולים באופן נחרץ ומלווה את בעלי המרכולים במאבקם הצודק מהרגע הראשון. זאת כניעה לסחטנות פוליטית שפוגעות בירושלים ובאיזונים העדינים שלה".

פרופ' אביעד הכהן, דיקן המרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, אמר: "החוק קובע בבירור שפתיחת בתי עינוגים מותרת, לעומת פתיחת בתי מסחר ומרכזי קניות שפעילותם אסורה בימי המנוחה". הוא הוסיף כי "החוק והמשפט אינם חזות הכל ויש למצוא את הדרך, מתוך סובלנות ושיקול דעת, שתביא לחיים משותפים בצוותא".

לידיעה ב"הארץ"

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?