הסכם לפני לגט

הרב דב ליאור: הסכם קדם נישואים פוסל את הגט

בתשובה לשאלה שהופנתה אליו כתב הרב ליאור כי אם קיים הסכם קדם נישואין יש לבטלו לפני סידור הגט

הרב הראשי של קרית ארבע, דב ליאור, מתקבל על ידי המפגינים נגד מעצרו בכניסה לירושלים 27.06.2011. צילום: קובי גדעון, פלאש 90.jpgהרב הראשי של קרית ארבע, דב ליאור, לאחר מעצרו ביוני 2011. צילום: קובי גדעון, פלאש 90

הרב דב ליאור, מבכירי הרבנים בציונות הדתית, קובע כי גט שניתן בעקבות הסכם קדם נישואים הוא גט בטל. הרב ליאור, בעבר רבה של קרית ארבע, התייחס לסוגיה בתשובה לשאלה שהופנתה אליו. בתשובתו הצטרף להשגות של הדיין הרב אוריאל לביא על הסכמי קדם נישואים.

אתר סרוגים מזכיר כי הסכם שנחתם לפני החתונה נועד למנוע מקרים של עיגון מצד אחד מבני הזוג. לפי הסכמים כאלה, שכמותם מציע ארגון רבני צהר, יוטל עונש כספי על בן הזוג המסרב לתת גט או לקבל גט – ובכך מעגן את בן זוגו.

הרב לביא והרב ליאור מסכימים כי אין לחתום על הסכמי קדם נישואין, מכיוון שהם מחייבים את הצדדים במזונות לבן / לבת הזוג גם במקרים שבהם לא נפסקה חובת גירושין בבית דין

הרב ליאור: בנושא כה רגיש אין לעשות הסכמים אלא באישור הרבנות הראשית לישראל

רבני; אין לסדר גט לבני זוג אלא אם כן ביטלו את הסכם קדם הנישואין; אם סודר גט לבני זוג שחתמו על הסכם קדם נישואין, יש צורך במתן גט נוסף לאחר שיבוטל ההסכם.

על הסכם קדם הנישואים שמציע ארגון רבני צהר כתב בעבר הרב ליאור: "בנושא כה רגיש אין לעשות הסכמים אלא באישור הרבנות הראשית לישראל, מפני שדבר זה נודע לכלל ישראל ובכל מקום שיש ספק גט מעושה יש להחמיר". הרבנות הראשית התנגדה בעבר להסכמים כאלה וכינתה אותם הצעת הבל.

לידיעה באתר סרוגיםאיך תוכל לפעול?