עוקף קדושה

תוואי הכביש במחלף סומך שונה בגלל קברים עתיקים

החברה הלאומית לדרכים פיצלה נתיבים ויצרה הגבהה בכביש, על פי דרישות של גורמים חרדים

מחלף בצפון. צילום: Dany_Sternfeld, flickrמחלף בצפון (צילום אילוסטרציה). צילום: Dany_Sternfeld, flickr

מחלף סומך בכביש 70, בין שפרעם לקרית אתא, נפתח לתנועה רשמית בשבוע שעבר. בתכנון המחלף החדש, שיקל על הנהגים הנוסעים באחד הצמתים העמוסים ביותר בצפון, היו שותפים לא רק מהנדסים, אלא גם רבנים ואנשי הלכה. לכן נאלצו סוללי הכביש לשנות את התוואי בשני מקומות בכביש 79, החוצה את כביש 70 ומוביל ממערב למזרח. בקטע אחר הוגבה הכביש, בקטע אחר הוא פוצל לשני נתיבים.

הסיבה לשני השינויים היתה חשיפה של קברים עתיקים. הקברים התגלו בעבודות לשיפור כביש 79. מיד עם גילוי הקברים הופסקו העבודות ומומחים מטעם רשות העתיקות ומשרד הדתות הוזמנו למקום. בבדיקות של רשות העתיקות נמצאו שלוש מערות קבורה חצובות בסלע מהתקופה הרומית. לדברי החוקרים, באחת המערות נמצא חדר קבורה והיא היתה חתומה באבן מגוללת עגולה.

ארכיאולוג: יש הנחיה תלמודית להעביר קברים. כך עשה רבי שמעון בר-יוחאי בטבריה, אבל הוא היה חכם פי אלף ומציאותי יותר מהרבנים של ימינו

על פי הממצאים אי אפשר לקבוע את דתם של המתים. אבל אלי אשכנזי מציין בידיעה ב"הארץ", כי ידוע שבמקום היה כפר יהודי. סביב אחד הקברים, סמוך ליישוב הערבי ביר אל-מכסור, פוצלו הנתיבים. ממערב לשם, בקטע בין שפרעם לבין ביר אל-מכסור, נמצא קבר נוסף. מעל לקבר זה הוגבה הכביש בכשלושה מטרים, כדי ליצור מה שמכונה "חלל טומאה".

ארכיאולוג המצוי בתחום אמר ל"הארץ", כי לא ננקטו פתרונות פשוטים יותר, המותרים על פי ההלכה. לדבריו, "יש הנחיה תלמודית להעביר קברים. כך עשה רבי שמעון בר-יוחאי בטבריה, אבל הוא היה חכם פי אלף ומציאותי יותר מהרבנים של ימינו".

מהחברה הלאומית לדרכים (מעצ) נמסר: "כל הפתרונות נעשו בתיאום עם גורמי הלכה ואנשי המקצוע הרלוונטיים".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?