משמרות צניעות בצה"ל

4 צוערים יצאו בעת שזמרת שרה והודחו מקורס קצינים

צוערים, שרבים מהם דתיים, השתתפו בערב מורשת קרב. כשראו שזמרת שרה, יצאו תשעה מהם מהאולם. הרמטכ"ל שוחח עם הרבנים הראשיים על הסוגיה

הרמטכ''ל בני גנץ. צילום: עפרה5, ויקיפדיההרמטכ''ל בני גנץ. צילום: עפרה5, ויקיפדיה

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, נפגש עם הרבנים הראשיים, שלמה עמאר ויונה מצגר, שביקשו ממנו לאתר פתרון שיאפשר לחיילים דתיים להימנע מלהאזין לשירת נשים. באתר מאקו נכתב, כי הרבנים ניסו למצוא דרך שתאפשר לחיילים אלה לצאת בצורה מכובדת מאירוע צבאי שבו ישירו בנות או נשים, אם ירגישו כי הדבר פוגע ברגשותיהם הדתיים. על פי דיווח באתר "כיכר השבת", הרמטכ"ל יחפש פתרון לבעיה ובכוונתו לדון בעניין עם הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ.

הבעיה עלתה בעקבות תקרית שאירעה בשבוע שעבר – ארבעה צוערים דתיים הודחו מקורס קצינים, לאחר שהם וחמישה מחבריהם יצאו מאירוע מורשת קרב שבו שרה זמרת צבאית. הארבעה הודחו מקורס הקצינים על פי החלטה של ועדה שדנה בעניינם. קובי נחשוני מ-ynet מציין, שחלק ניכר ממשתתפי קורס הקצינים המדובר הם דתיים, ורובם נשארו באולם. חמישה צוערים מאלה שיצאו מהאולם ימשיכו בקורס, ככל הנראה לאחר שהוועדה השתכנעה שלא תיכננו מראש לצאת כשהזמרת תשיר.

הצוערים השתתפו בערב מורשת קרב, שעסק במבצע "עופרת יצוקה". לאחר שתשעת הצוערים עזבו את האולם בגלל שירה של אישה, יצא המג"ד, עוזי קליגר, ואמר להם: "אם אתם לא נכנסים מיד פנימה, זה נחשב סירוב פקודה. מי שמסרב פקודה יודח מהקורס". פקודות מטכ"ל מתירות לחייל דתי להשתחרר מפעילות הנוגדת את אורח חייו ואמונתו, אם זוהי "פעילות פנאי

פקודות מטכ"ל מתירות לחייל דתי להשתחרר מפעילות הנוגדת את אורח חייו ואמונתו, אם זוהי "פעילות פנאי או נופש"

 או נופש".

יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, אמר כי ההדחה היא "החלטה מקוממת, הזויה ובלתי מוסרית". לדבריו, "אין בהאזנה לשירת נשים ללמד על כשירותו של הצוער להיות קצין ומפקד בצה"ל. מדובר בצוערים מצטיינים ויש להחזירם למסלול ולאפשר להם להיות קצינים בצבא".

בתקרית אחרת, לפני כשלושה חודשים, התבקשו חיילות שהשתתפו באירוע שבו היו גם חיילי הנח"ל החרדי לצאת את האולם, או לעבור לקומה העליונה שלו. החיילים החרדים סירבו להיות במקום שבו יכלו לראות את החיילות רוקדות. האירוע היה במסגרת תוכנית "מסע ישראלי", שמשתתפיה יוצאים למסע של שבוע בישראל, לצורך "בירור, גיבוש וחיזוק הזהות היהודית, הישראלית והציונית". עמרי מניב מ-nrg כותב, כי האירוע היה ב"היכל שלמה" בירושלים והשתתפו בו חיילי הנח"ל החרדי לצד הלוחמות. "בהתחלה סידרו את האולם כך שהבנות ישבו בשורה הראשונה ובקומה שמעל ישבו חיילי הנח"ל החרדי", אמר אדם שנכח באירוע. "החיילים של הנח"ל ראו שהבנות רוקדות למטה ואמרו שאינם יכולים להיות במקום בגלל חוסר הצניעות".

מדובר צה"ל נמסר: "במסגרת פעילויות החינוך המבוצעות בצה"ל מתקיימים ערבי תרבות המשלבים בין יחידות שונות. במקרה המדובר, חיילים שהגיעו לאירוע הושבו שלא בהתאם לסדר שתוכנן מלכתחילה והנושא הוסדר לאחר שהתבררה הטעות".

לידיעה ב-ynet

 לידיעה ב-nrg

 לידיעה במאקו

 לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?