האפליה נמשכת

עשרות תלמידות מזרחיות עדיין מחוץ לסמינרים

למרות דרישת משרד החינוך, כמאה תלמידות מזרחיות לא שובצו למוסדות החרדיים

יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי מתווכח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון 22.06.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90עו"ד יואב ללום הנאבק נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי, עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

פחות מעשרה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים, כמאה תלמידות חרדיות עדיין לא שובצו לסמינרים לבנות (מוסדות חינוך על-יסודיים). רוב התלמידות שלא שובצו הן ממוצא מזרחי. טליה נשר מציינת ב"הארץ", כי ארבע רשויות מקומיות שבהן ממוקמים מוסדות אלה מפירות את דרישת מנכ"ל משרד החינוך, הד"ר שמשון שושני, להגיש לידיו את רשימת השיבוצים המלאה עד סוף יולי.

לפני למעלה מחודש כתב שושני לראשי ערים ולמנכ"לים של אגפי החינוך בירושלים, בבני ברק, במודיעין עילית ובביתר עילית וביקש מהם לפעול מיידית לשיבוץ תלמידות שלא התקבלו לבתי ספר חרדיים על-יסודיים. המנכ"ל דרש מכל עירייה להקים ועדת שיבוץ עירונית, שבראשה יעמוד מנהל מחלקת החינוך בעירייה. שושני פנה לרשויות בעקבות דו"ח חמור שפרסם מבקר המדינה לפני כשלושה חודשים, שבו טען כי משרד החינוך לא מיגר את אפליית התלמידות המזרחיות.

למעלה משלושה שבועות חלפו מהמועד שבו נקב שושני להגשת השיבוצים, והתהליך טרם הושלם. מספר התלמידות שלא שובצו נאמד במאה. בחלק מהערים כלל לא הוקמה ועדת שיבוץ מיוחדת. עורך הדין יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", הנאבקת

הרב יוסף שלום אלישיב הורה למנהלי הסמינרים שלא לשתף פעולה עם ועדות השיבוץ מטעם משרד החינוך

באפליה בחינוך החרדי, אומר: "למרות הבקשה המפורשת להקים ועדת שיבוץ הכוללת את הרב משה מאיה (חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס), צפצפו הרשויות המקומיות על ההוראה. יתרה מזאת, ועדות השיבוץ שכן פעלו, שיבצו את הבנות בצורה שלא בדקה את רצונן ואת רצון המשפחות, ללא קריטריונים הוגנים ושווים".

עמותת "נוער כהלכה" מתכננת לעתור לבג"ץ נגד משרד החינוך והסמינרים, כפי שעשתה בפרשת ההפרדה בין אשכנזיות למזרחיות בבית הספר בית יעקב בעמנואל.

בעקבות מכתבו של שושני כינס מנהיג הזרם החרדי-ליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, את מנהלי הסמינרים והורה להם שלא לשתף פעולה עם ועדות השיבוץ מטעם משרד החינוך.

ממשרד החינוך נמסר כי הוא "מבצע מעקב מתמיד אחר שיבוץ בנות חרדיות במוסדות. נותר מספר קטן של תלמידות שטרם שובצו ביישובים השונים". מעיריית ירושלים נמסר: "העירייה הובילה מהלך רחב היקף... במטרה להגיע להסדר כולל בשיבוץ כל בנות העיר במוסדות החינוך. בשלב זה נותרו כמה תלמידות בודדות שאינן משובצות".

לידיעה המלאה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?