מאמינים בטובת הכלל

הדתיים צריכים לדאוג שיהיו מקומות פתוחים בשבת

רחל עזריה, חברה דתייה במועצת עיריית ירושלים, קובעת: תפקידם של נציגי הציבור הדתיים לסייע לחילונים בירושלים לפתוח מקומות בילוי ופנאי בשבת

הפגנת משחררים את ירושלים 11.09הפגנת משחררים את ירושלים

הדתיים הציוניים כבר אינם קבוצה שולית, כותבת רחל עזריה בבלוג שלה, ואנשיה מאיישים כיום עמדות מפתח בחברה הישראלית. מצב זה מחייב אותם לבחון מחדש את העקרונות שלפיהם מתקבלות בקרבם החלטות המשפיעות על אופיה של החברה. כל עוד היו הדתיים הציוניים קבוצה קטנה, הם יכלו להתמקד בתחומים דתיים ולדבוק בעמדה הלכתית ברורה. בעניין השבת, לדוגמה, הציונות הדתית טענה בעבר שאסור לפתוח מקומות בילוי בשבת ושאסור להנהיג תחבורה ציבורית בשבת.

אבל עזריה, חברת מועצת העיר ירושלים, מציינת כי בשנים האחרונות השתנה המצב במדינה בכלל ובירושלים ביתר שאת. בעקבות ההתחרדות המואצת של העיר התאחדו נציגי הציונים החילונים עם נציגי הציונים הדתיים במועצת העיר. "כך יוצא שישנם חברי מועצה דתיים (ואני ביניהם) שמייצגים את הציבור הציוני בעיר – חילוניים ודתיים כאחד".

לדברי עזריה, "המרחב הציבורי בשבת בירושלים אינו אוהד את הציבור החילוני. כמעט ואין לאנשים שאינם שומרים שבת במובן ההלכתי שלה מקומות לחגוג את השבת, לנוח, לנפוש ולבלות. יש מעט מוסדות תרבות, מסעדות ובתי קפה שפתוחים בשבת, ולהורים וילדים אין כמעט בכלל מקומות לבלות ביחד בשבת. כמעט כל מי שאינו שומר שבת, יוצא ברכבו אל מחוץ לעיר".

מהלך של הציונות הדתית לפתוח מקומות בילוי בשבת, זה כמעט הפוך לכל מה שהתחנכנו עליו. אך האחריות שלנו לעם ישראל מכריחה אותנו להגדיר מחדש כיצד אנו מממשים את ערכינו

עמדתה בעניין זה נשענת על האמנה שניסחו הרב יעקב מדן ופרופ' רות גביזון, שבה נקבע כי מקומות מסחר יהיו סגורים בשבת, אבל מוסדות תרבות ובילוי יהיו פתוחים. "העיקרון שקבע הרב מדן מאפשר לי לקבל החלטות בנושאי השבת", כותבת עזריה.

"אני קוראת את שכתבתי, ואני יודעת שזה לא פשוט. יותר מאשר אנחנו שמרנו על השבת, השבת שמרה עלינו. לחשוב על מקומות מחללים שבת, ועל מהלך של הציונות הדתית לפתוח מקומות בילוי בשבת, זה כמעט הפוך לכל מה שהתחנכנו עליו. אך עמדות המפתח שאנו מאיישים, והאחריות שלנו למפעל הציוני ולעם ישראל, מכריחות אותנו להגדיר מחדש את האופן שבו אנו מממשים את הערכים שלנו. אני מאמינה בחוסנה של הציונות הדתית להבין את תפקידנו המשתנה, וביכולת שלנו לקחת אחריות על השבת בישראל, כחלק מתפיסה רחבה יותר של קיום חיים יהודיים במדינת ישראל – ראשית צמיחת גאולתנו".

לפוסט המלאאיך תוכל לפעול?