הגאב"ד נגד הראב"ד

מלחמה בין הארגונים להגנה על קברים עתיקים

במכתבים שפורסמו על לוחות המודעות בירושלים קוראים שני ראשי העדה החרדית לתמוך בארגונים יריבים הפועלים ל"מניעת חילול קברים"

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מפגינים נגד חפירות בקברים בגבעת אנדרומדה (צילום אילוסטרציה).  צילום: גילי יערי, פלאש 90

המאבק הממושך בין שני ארגונים חרדיים הנאבקים נגד מה שהם מגדירים חילול קברים – אתרא קדישא והאגודה למניעת חילולי קברים – הגיע לאחרונה ללוחות המודעות בירושלים ובבית שמש. ראש העדה החרדית (הגאב"ד), הרב יצחק טוביה וייס, היה בין החתומים על מכתב שבו נאמר כי לטיפול בקברים ובעצמות יהודים בפרויקטים שונים אחראי רק ארגון אתרא קדישא, "המתנהל בתבונה השכל ודעת כיובל שנים".

בהמשך, מדווח האתר "בחדרי חרדים", נכתב: "וכל המפריע להם בפעולותיהם או פעולות שלא בתיאום עמהם – גם אם כוונתם לטובה והצלה – הרי הוא חבר לאיש משחית והוי כנותן יד לחילול קברי ישראל ועתיד לתת על כך את הדין".

האגודה למניעת חילולי קברים טוענת כי אתרא קדישא הוא ארגון שאינו מתנהל בצורה נקייה וכי כוונות מנהליו אינן

האגודה למניעת חילולי קברים טוענת כי אתרא קדישא הוא ארגון שאינו מתנהל בצורה נקייה

טהורות. אנשי אתרא קדישא טוענים, מצדם, כי זה זמן רב מנסה האגודה לתפוס כותרות על חשבונם. באגודה למניעת חילולי קברים קיבלו מכתב תמיכה מראב"ד (ראש ההרכבים של בית הדין) העדה החרדית, הרב משה שטרנבוך. "הינני מצטרף עמהם בקריאה וזעקה, שעד היום ב"ה הינם פועלים נפלאות, להציל מביזיון מתים וקבורת עצמות", כתב שטרנבוך.

הראב"ד חתם על מכתב נפרד, לאחר שרבנים בכירים רבים, ובהם הרב חיים קנייבסקי, הרב אהרן יהודה לייב שטיינמן, הרב נסים קרליץ והרב יוסף שלום אלישיב, חתמו על מכתב תמיכה באגודה למניעת חילולי קברים.

לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?