האוצר נגד השיכון

קריטריונים משופרים לדיור: יוצאי צבא לפני חרדים

מועצת מינהל מקרקעי ישראל אישרה את תוכנית הממשלה לדיור מוזל, המעניקה עדיפות ליוצאי צבא ושירות לאומי. האוצר הזהיר כי הקריטריונים לקבלת ההטבות מיטיבים עם המגזר החרדי

עיר האוהלים בתל אביב. צילום: ygurvitz, flickrעיר האוהלים בתל אביב. צילום: ygurvitz, flickr

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את התוכנית לשיווק דירות לסטודנטים, דירות להשכרה מוזלת ודירות למכירה במחיר מוזל למשתכן על אדמות מינהל מקרקעי ישראל. התוכנית, שהיא בגדר היענות חלקית לדרישות של מחאת האוהלים, מבוססת בקווים כלליים על ההבטחות שפרסם לפני כשבועיים ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ב-ynet מדווחים כי שר השיכון ויו"ר מועצת המינהל, אריאל אטיאס מש"ס, אמר כי יביא לכך שכל התוכנית תיכלל בחוק הווד"לים, כפי שהמפגינים דרשו. כך אפשר יהיה לשלב בבנייה המהירה שתיווצר במסגרת חוק הווד"לים בנייה מוזלת לצעירים.

משרד השיכון והמינהל ממליצים לתת עדיפות בבנייה המוזלת למגזר היהודי-הדתי, היהודי-החילוני והדרוזי – יותר מאשר לחרדים. לפי ההמלצות תינתן עדיפות ליוצאי צבא ולבוגרי שירות לאומי בקבלת ההטבות. לא תינתן עדיפות למשפחות עם למעלה משלושה ילדים. בעת הישיבה של מועצת מקרקעי ישראל הפגינו מול הבניין עשרות צעירים וסטודנטים, שטענו כי חלקים ניכרים

עשרות צעירים וסטודנטים הפגינו וטענו כי חלקים ניכרים בתוכנית מיטיבים עם הציבור החרדי

בתוכנית מיטיבים עם הציבור החרדי ודרשו שהקריטריונים ישונו כך שיותאמו לזוגות צעירים וחילוניים.

לפני הישיבה הביעו במשרד האוצר התנגדות ליישום הצעות המדינה לפתרון מצוקת הדיור, אם לא ישונו הקריטריונים לקבלת דירות מוזלות. באוצר, לפי ידיעה ב-ynet, ציינו כי הקריטריונים לקבלת ההטבות מיטיבים עם המגזר החרדי וכי מצב זה יימשך אם לא יהיה שינוי מהותי שלהם. באוצר גם מתנגדים לכך שיישום המסקנות יהיה בתחום אחריותו של משרד השיכון, שנשלט על ידי ש"ס.

ממשרד השיכון נמסר: "שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, המליץ על קריטריונים חדשים, המקנים אפשרות למשפחות צעירות וקטנות לזכות במכרזי מחיר למשתכן בהנחה של 50% על הקרקע עם דגש על אזורי הביקוש, ומתן ניקוד לשירות צבאי ולאומי". על פי המשרד, קריטריונים אלה אינם מקנים עדיפות לחרדים.

לידיעה על ההחלטה

 לידיעה על עמדת האוצראיך תוכל לפעול?