מי צריך ביקורת?

בן כספית: חדו"ש – מגדלור של שפיות

כספית חושף את שערוריית הקפאת הביקורות בישיבות והלחצים הכבדים שהפעילו המפלגות החרדיות כדי לפגוע ביעילותן. הוא כותב שחדו"ש היא גורם מוביל במאבק בתופעות אלו. מנכ"ל חדו"ש, הרב רגב: אם נחזור למצב שבו אפשר לרמות את המדינה באין מפריע – חדו"ש תעתור לבג"ץ

ישיבת סיעת יהדות התורה, 7.11.2011. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צסיעת יהדות התורה. מימין: חברי הכנסת משה גפני, יעקב ליצמן, מנחם אליעזר מוזס, ישראל אייכלר, אורי מקלב. צילום: יח''צ

לפני כשבועיים הגיעו שני פקחים של משרד האוצר לישיבת "בית שמעיה" בבני ברק. ביקורת פתע שמטרתה לבדוק את המספר האמיתי של האברכים בישיבה, שנהנית כמו שאר אחיותיה מתמיכה ממשלתית נדיבה.

הפקחים הפגינו חוסר רגישות, כותב בן כספית ב"מעריב". הם הגיעו בעיצומו של שיעור שנתן ראש הישיבה, הרב אנגלנדר, אבל סירבו להמתין לסופו, ביקשו לנעול את הדלתות כמקובל ולהתחיל בספירה. פרצה מהומת אלוהים. זעקת המוני האברכים עלתה השמימה. הפקחים גם העזו להסתובב גלויי ראש במחיצתו של ראש הישיבה הגאון, בלי בושה.

הביקורת לא התקיימה, הפקחים אולצו לעזוב ומשבר איום ונורא פרץ. בשיאו התקשר שר האוצר, יובל שטייניץ, להתנצל בפני הרב אנגלנדר, שר החינוך גדעון סער התקשר לחשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי-בויאנג'ו, והעיר לה על חוסר ההתחשבות והרגישות, הוקמו שתי ועדות שמטרתן לבדוק מחדש את נושא הביקורות בישיבות והחשבת הכללית הורתה, בינתיים, להקפיא את כל הביקורות הללו, למעט מקרים חריגים.

מי שמחפש את שורשי המחאה החברתית, שמתפוצצת עכשיו בכיכרות הערים, יכול למצוא אותם גם בסיפור הזה, כותב כספית. המדינה מתקצבת את הישיבות במיליארד שקלים בשנה. מגזר ענק, שמתנפח בקצב אדיר לנגד עינינו, ותרומתו למדינה היא אפס. "לא עבודה, לא מסים, לא צבא, לא מילואים, לא יצרנות, לא תרומה לקהילה, נאדה. הם מאמינים שכדי לקיים את עם ישראל הם צריכים ללמוד תורה. עכשיו גם אנחנו צריכים להאמין בזה. ואם לא להאמין, לפחות לתקצב", הוא מוסיף. "הענף הזה הפך עם השנים למקום שבו פורחת עבריינות מועדת. תפסו ישיבות פיקטיביות, נמצאה ישיבה שהחזיקה מפעל לתעודות זהות מזויפות ובכל פעם שהנושא נבדק, נמצא מספר גדול של תלמידי ישיבה פיקטיביים. בשלב מסוים הועבר הנושא לאחריות משרד החינוך, ואז חלה בו רגיעה מסוימת, כי לא מדובר במשרד שמוחזק בידי חרדים".

בשנים האחרונות, לדבריו, איבד גם משרד החינוך את כושר ההרתעה שלו. נכנס לתוקף נוהל ביקורות חדש ויעיל: כל אברך חייב

כספית: בינתיים הסחיטה נמשכת והחרדים מנצלים את המנוף הפוליטי שלהם, כדי להמשיך לקבוע ולהמשיך ליהנות ממנעמי השלטון. מישהו צריך לסמן להם שהם לא יוכלו להמשיך ככה. גם אנחנו לא

לשאת על עצמו בכל עת את תעודת הזהות שלו. כך פחתה מאוד יכולתן של הישיבות לפברק נתונים. הסעיף השני בנוהל הביקורת החדש קובע, שברגע הגעת הפקחים לישיבה, ננעלות הדלתות ונמנעת התופעה של אזעקת המוני אברכים מהסביבה, כדי שיתחזו לתלמידים הנמצאים דרך קבע במקום. כך זה עובד בשנתיים-שלוש האחרונות, וכך ירד מספר תלמידי הישיבה המוכרים מ-130 אלף ל-120 אלף.

"במלים אחרות, נחשפו עשרת אלפים אברכים מזויפים, רבבה פיקטיבית לגמרי. חלק נתפסו בביקורות, חלק פשוט נמחקו ביוזמת הישיבות עצמן בטרם ייתפסו. עד כאן הכל סבבה. ואז באו הפקחים ל'בית שמעיה' ופרצה המהומה, ועכשיו אין ביקורות. ויש ועדה שתבדוק אם בכלל צריך ביקורות", כותב כספית.

 הוא מדגיש, כי גם אם מתגלים בישיבה אברכים פיקטיביים, המדינה לא מקצצת את ההקצבה. הישיבה מקבלת אותו סכום, אבל זה מחולק לפחות אברכים. כך עולה הסכום שמקבל כל אברך, כי הפיקטיביים בעצם גנבו כסף מהחברים שלהם (ומאתנו).

"מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב, אשר עם הסמנכ"ל למחקר והסברה שחר אילן משמש מגדלור של שפיות במאבק בתופעות הללו, אמר שחדו"ש תפנה לבג"ץ אם ייענו דרישותיו של חבר הכנסת משה גפני, לחזור למציאות שתאפשר להונות ללא הפרעה את אוצר המדינה וציבור משלמי המסים".

"הקפאת הביקורות", אמר הרב רגב, "מעוררת דאגה עמוקה, ומשמעותה האמיתית היא הפסקת הפיקוח עד לאחר חופשת הקיץ בישיבות, שתתחיל בקרוב. חשוב לזכור שמדובר בביקורות שהעלו מציאות של אלפי תלמידים פיקטיביים, ואף מערך לייצור תעודות זהות מזויפות כדי להמציא תלמידים נוספים. במציאות הזו לא ברור מדוע הרשויות אינן מעמידות לדין את ראשי הישיבות האחראים למעשים פליליים אלה. לא נותר אלא לתהות אם מדובר בסוג של חסינות קואליציונית".

 לכתבה המלאהאיך תוכל לפעול?