אמנת שבת

חולדאי: לסגור מרכזי מסחר ולאפשר תח"צ בשבת

במכתב לחברי כנסת ולראשי רשויות קורא ראש עיריית תל אביב-יפו לגבש אמנה חברתית להסדרת השבת

ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimediaראש עיריית תל אביב, רון חולדאי. צילום: Deror avi, wikimedia

ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, מציע לגבש אמנה חברתית להסדרת סוגיות שונות הקשורות לעבודה, מסחר, תרבות ותחבורה ציבורית בשבת. במכתב ששיגר היום לחברי כנסת ולראשי רשויות טוען חולדאי כי בשבת יש לסגור מרכזי מסחר, אבל לאפשר תחבורה ציבורית.

"תל-אביב-יפו – לפני ואחרי חוק העזר שנקבע על ידנו – היא עיר שנחה בשבת לא פחות ואולי אף יותר מערים רבות אחרות!" כותב חולדאי. "תל-אביב-יפו, העיר 'ללא הפסקה' עם הפעילות המסחרית, העסקית והתעשייתית האינטנסיבית המאפיינת אותה במהלך השבוע – משנה את פניה לגמרי בשבת. הפעילות העסקית-מסחרית מפנה את מקומה לפעילות של בילוי, תרבות ונופש, המתאימה ליום המנוחה".

הוא מזכיר כי מועצת העיר בתל אביב החליטה לתקן את חוק העזר, באופן שיתיר פעילות של מספר מצומצם של קיוסקים ומרכולים הפועלים כבר שנים בעיר.לדבריו, "מדובר במספר זניח של 150 עד 200 עסקים שפעילותם תותר, מתוך 50 אלף

כפי שמועצת העיר בבני-ברק יכולה לסגור בשבת גם את מה שמותר בכלל המדינה – כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת העיר תל-אביב-יפו לקבוע את אופיה של השבת ברחובותיה

עסקים הפועלים בעיר בכלל".

בידיעה ב"גלובס" נכתב כי מכתבו של חולדאי נשלח על רקע הצעת החוק של ח"כ מיקי זוהר מהליכוד, שלפיה יושבת המסחר בשבת לחלוטין. לדברי חולדאי, לעומת מרכזי המסחר כן תפעל בשבת תחבורה ציבורית, "במתכונת המאפשרת לכל אזרחי ישראל גישה למערכת השירותים והצרכים הנדרשים ביום המנוחה והפנאי, שמן הסתם תהיה שונה מהמתכונת הנהוגה ביום חול. כך תתאפשר גם למי שאינו מחזיק רכב פרטי נגישות לבתי-חולים, לביקור קרובים, מופעי ספורט ותרבות, רחצה בחוף הים ועוד".

בסיום המכתב אומר חולדאי: "מלאכת האיזון וההסכמות ברוב הנושאים ממילא אמורות להישאר – כפי שאף נקבע בחוק – בידי ההנהגה המקומית בכל מקום ומקום, ובוודאי שלא ניתן לגזור דין אחד לתל-אביב-יפו ולבני-ברק. וכפי שמועצת העיר בבני-ברק יכולה לסגור בשבת גם את מה שמותר בכלל המדינה – כך ראוי לכבד את סמכותה של מועצת העיר תל-אביב-יפו לקבוע את אופיה של השבת ברחובותיה".

לידיעה ב"גלובס"איך תוכל לפעול?