באותה שורה

יעלון: חיילים לא יהודים ייקברו בחלקה יהודית, אך במרחק

שר הביטחון חתם על נוהל חדש, שלפיו חיילים שיהדותם מוטלת בספק ייקברו לצד חיילים יהודים, במרחק של כשני מטרים מהם

שר הביטחון משה יעלון נואם באירוע בתיאטרון ירושלים. 16-09-2013. צילום: מרים אלסטר/פלאש 90שר הביטחון, משה יעלון, נואם בתיאטרון ירושלים. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר הביטחון, משה יעלון, חתם על נוהל חדש, הקובע כי חללי צה"ל שיהדותם מוטלת בספק לא ייקברו בחלקה נפרדת, אלא בחלקה צבאית יהודית. קבריהם של חיילים לא יהודים יהיו במרחק של ארבע אמות (כשני מטרים) מקבריהם של יהודים.

החלטתו של שר הביטחון התקבלה בעקבות הסערה שפרצה ביום הזיכרון ב-2013. על פי המנהג, ביום הזיכרון מניח הרמטכ"ל דגל על קברו של החייל האחרון שנקבר בחלקה הצבאית בהר הרצל.

באותה שנה הניח הרמטכ"ל הקודם, בני גנץ, דגל על קברו של סגן-אלוף (מיל') שלמה ניצני, שמת כחצי שנה קודם לכן. גנץ התעלם מקברו של טוראי יבגני טולוצ'קו ז"ל, שנקבר אחרי ניצני בחלקה נפרדת לחיילים שיהדותם מוטלת בספק.

שטרן ויעלון סיכמו כי חיילים ייקברו באותה שורה ותופסק הקבורה בחלקות נפרדות

 בעקבות האירוע הביע גנץ צער והנוהל שונה. אתר "כיפה" מדווח כי על פי הנוהל החדש, הרמטכ"ל יניח דגל על קברו של החלל האחרון שנפל, גם אם אינו יהודי על פי ההלכה.

אבל גם הנוהל החדש לא סיפק את חבר הכנסת וראש אכ"א לשעבר, אלוף (מיל') אלעזר שטרן, שהגיש הצעת חוק פרטית שלפיה חיילים ייקברו ביחד. שטרן ויעלו סיכמו כי חיילים ייקברו באותה שורה ותופסק הקבורה בחלקות נפרדות. עם זאת, חיילים שיהדותם מוטלת בפסק ייקברו במרחק של כשני מטרים מחיילים יהודים.

לידיעה באתר "כיפה"איך תוכל לפעול?