קבורה בלי מחיצות

בעקבות פניית חדו"ש: תתאפשר קבורה לא דתית בצבא

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, כתב לשר הביטחון ולרמטכ"ל, כי המדיניות שלפיה אין אפשרות לטקסי קבורה חילוניים או דתיים ליברליים לחללי צה"ל היא בלתי חוקית ומנוגדת לזכויות האדם. משרד הביטחון הודיע שצה"ל ישנה את הפקודות. רגב: "זאת פריצת דרך, שתאפשר למשפחות לקבור את יקיריהן בהתאם לאמונתן"

חלקה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל, צילום: Templar1307, flickrחלקה בבית הקברות הצבאי בהר הרצל (צילום אילוסטרציה). צילום: Templar1307, flickr

היועץ המשפטי של מערכת הביטחון, עורך הדין אחז בן ארי, הורה לשלב בפקודות הצבא הוראות מפורשות המאפשרות להורים לערוך לבנם טקס קבורה צבאי ללא סממנים דתיים. בן ארי קיבל את ההחלטה בתגובה לדרישת חדו"ש כי צה"ל יאפשר בכל בתי הקברות שלו קבורה אזרחית (במובן של לא רק טקסים דתיים אורתודוקסיים, אלא גם קבורה חילונית או דתית ליברלית).

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, "מברך על היענות משרד הביטחון לדרישת חדו"ש והחלטתו לקבוע נהלים ברורים שיאפשרו קבורה טקס חילוני. זו ללא ספק תהיה פריצת דרך שתאפשר למשפחות לקבור את יקיריהן בהתאם לאמונתן ואורחות חייהן", אמר.

עם זאת, רגב הזכיר ששר הביטחון לשעבר, שאול מופז, הורה כבר ב-1998 לקבוע כללים דומים והדבר לא נעשה עד היום. "חדו"ש מקווה שהפעם הביצוע יקח שבועות ולא עשורים. כן היא מצפה שפקודות יאפשרו לא רק קבורה חילונית אלא גם קבורה דתית רפורמית או קונסרבטיבית, כפי שהדבר מתאפשר בבתי קברות אזרחיים מחוץ לצבא", אמר רגב.

רגב גם הדגיש את דרישת חדו"ש שיוסדר באופן מפורש כי חיילים הנחשבים חסרי דת, למשל עולים מברית המועצות לשעבר, שאמם אינה יהודייה על פי ההלכה, ייקברו יחד עם החיילים היהודים. "הצבא יכול להחליט אם לקבור את כולם ביחד או שצריך לשם כך לפתוח חלקות לקבורה אזרחית, אשר בהן לא יופלו לרעה חיילים חילונים, אנשי הזרמים המתקדמים ועולים שאינם יהודים על פי ההלכה", אמר רגב. "אבל המצב שבו ממשיכים לקבור חיילי צה"ל, שהם עולים מזרע ישראל, מאחורי גדר כזו או אחרת בלתי נסבל ולא יכול להימשך".

באוגוסט האחרון פנתה חדו"ש לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ולרמטכ"ל, רב אלוף גדי אייזנקוט בדרישה להתקין בכל בתי הקברות הצבאיים בארץ חלקות קבורה אזרחית-חלופית. במונח "אזרחי" הכוונה אינה ל"לא צבאיות", אלא כמקובל בענייני קבורה לחלקות שבהן תתאפשר קבורה צבאית לא דתית או דתית ליברלית.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, כתב לשניים ולכמה גורמים נוספים כי חלקות קבורה אזרחיות-חלופיות בצה"ל חיוניות לפתרון שתי בעיות קשות: המחלוקות הרבות סביב המקום שבו ייקברו חיילים מזרע ישראל, שאינם יהודים בעיני הממסד הרבני, והעובדה שאין אפשרות לקבורה חילונית או דתית ליברלית לחיילים עם טקס צבאי. רגב הבהיר שאם דרישת חדו"ש לא תיענה, תעתור העמותה לבג"ץ.

כאמור, אחת הבעיות היא המנהג של צה"ל לקבור חללים לא יהודים, עולים מברית המועצות לשעבר, מעבר למחיצה, במרחק של שני מטרים לפחות מחללים יהודים, ולא יחד עם יתר החיילים שנפלו. מדיניות זו גורמת למחלוקות ציבוריות קשות. המפורסמת

הרב רגב: המצב שבו ממשיכים לקבור חיילי צה"ל, שהם עולים מזרע ישראל, מאחורי גדר כזו או אחרת בלתי נסבל ולא יכול להימשך

שבהן היתה לפני כ-20 שנה, כשהתברר שסמל לב פיסחוב ז"ל, שנורה למוות מאש מחבלים, הובא לקבורה ליד גדר בית העלמין הצבאי בעירו מפני שהרבנות הצבאית סירבה לקוברו בשורת החללים. בעקבות הסערה הציבורית שפרצה הורה ראש הממשלה ושר הביטחון אז, יצחק רבין, להוציא את ארונו של פיסחוב ולקבור אותו מחדש יחד עם הנופלים האחרים. במקרים מאוחרים יותר נקברו חללים שהרבנות הצבאית לא הכירה ביהדותם במרחק משאר הקברים ומעבר לגדר / מחיצה סמלית.

המחלוקות האלה הביאו בקדנציות האחרונות להצעות חוק שמבקשות לחייב קבורת חיילים לא יהודים בחלקות רגילות. הצעות כאלו העלו ח"כ אלעזר שטרן מהתנועה בקדנציה הקודמת וח"כ מרב מיכאלי מהמחנה הציוני בקדנציה הנוכחית. הורים שכולים דתיים הודיעו שהם מתנגדים להצעות החוק האלו בטענה שהדבר מנוגד להלכה. אותם הורים הזהירו שהדבר יאלץ אותם להוציא את גופות ילדיהם מחלקות הקבורה הצבאיות.

בעיה שנייה היא העובדה שעל פי פקודות הצבא הרבנות הצבאית שולטת בקבורת חיילים יהודים. לכן בבתי הקברות הצבאיים דוגמת הר הרצל וקרית שאול נערכים רק טקסים אורתודוקסיים. הורים המעוניינים לערוך לילדיהם טקס חילוני או דתי ליברלי נאלצים לקבור אותם בבית קברות שאינו צבאי. נשללת מהם האפשרות לטקס צבאי, הכולל מרכיבים כמו "נשיאת הארון, הנחת זרים טקסית, משמר כבוד והספד רשמי".

לדברי רגב, "מדובר בהפרה בוטה של עקרונות חופש הדת והשוויון ושל כבוד האדם. חירויות האדם אינן נעצרות בשערי מחנות צה"ל, ואין כל סיבה מבצעית או עניינית להנציח בצבא את הכפייה הדתית האורתודוקסית".

רגב מזכיר שחוק הזכות לקבורה אזרחית חלופית (אזרחית במובן של כללית, לא אורתודוקסית) קובע כי "אדם זכאי להיקבר על פי השקפתו בבית עלמין אזרחי חלופי אם בחר בכך". החוק קובע גם אפשרות להקצות חלקות אזרחיות בבתי קברות דתיים אורתודוקסיים. זה הפתרון שהוא מציע לשקול גם בבתי הקברות הצבאיים.

רגב קובע כי "המדיניות ארוכת השנים, המעוגנת אף בפקודות הצבא, שלפיה הקבורה הצבאית היחידה של יהודים היא קבורה דתית אורתודוקסית, אינה מתיישבת עם ערכי היסוד של מדינת ישראל וסותרת את חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. יתר על כן, בהתחשב במספרם הרב של חיילים מזרע ישראל שאינם יהודים על פי ההלכה – העדר הסדר ברור, ידוע וכתוב בדבר זכותם להיקבר בצד עמיתיהם שנפלו, ולא בנפרד מהחיילים האחרים, הוא מחדל שאין להשלים אתו. יש בו פגיעה קשה בזכויותיהם ובכבודם של אלפי חיילים אלה ובני משפחותיהם".

לידיעה ב"ישראל היום"

לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?