לא נהנים מהפירות

אברכים: ההעלאה בקצבאות נעצרה אצל ראשי הכוללים

לדבריהם, חברי הכנסת החרדים הצליחו להעלות את תקציב הישיבות והכוללים, אבל המלגה החודשית שמקבלים האברכים לא השתנתה

ישיבת פוניבז' בבני ברק לאחר החזרה מחופשת בין הזמנים של הקיץ ותחילת זמן אלול תקופת הלימודים שלפני הימים הנוראים. 20.08.2012 צילום נתי שוחט פלאש 90.jpgישיבת פוניבז' בבני ברק (צילום אילוסטרציה). צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אברכים טוענים כי למרות העלאת תקציבי הישיבות והכוללים, המלגה החודשית שהם מקבלים לא גדלה. לדבריהם, תחת הממשלה הקודמת קוצצו תקציבי הישיבות והכוללים, וראשי הכוללים קיצצו את המלגות שמקבלים האברכים.

לטענת האברכים, חברי הכנסת והשרים החרדים הצליחו לאחרונה להעלות את תקציבי הישיבות והכוללים, אבל האברכים אינם חשים בהישג וההעלאה נעצרה אצל ראשי הכוללים. "אנו מצפים, שלאחר כל הקשיים נזכה כעת ליהנות גם מהרווחה", אמר ל"כיכר השבת" אברך כולל מתל אביב. "המילגה נשארה על סך 1,800 שקלים ולא חלה בה שום שינוי. אני קורא בעיתונים על ההישגים הרבים, אולם בכיס שום דבר לא השתנה".

אברך נוסף, הלומד במודיעין עילית, התלונן: "בשנתיים האחרונות הידקנו חגורות, והצטמצמנו בעקבות הקיצוצים ונשאנו בנטל עם ראשי הכוללים. הבנו שהגזירות פוגעות בכולם ואין מה לעשות, אולם כעת אין סיבה שלא ניהנה מהפירות של מאבק נציגינו בכנסת".

בעקבות פרסום התלונות ב"כיכר השבת" אמר שר הפריפריה ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, "הקצבאות לא שייכות לאברכים, אלא לראשי

דרעי: הקצבאות לא שייכות לאברכים, אלא לראשי הישיבות והכוללים

הישיבות והכוללים". בראיון לרדיו קול חי הוסיף דרעי: "הם (ראשי הישיבות והכוללים) בזמנים הקשים נתנו את הכסף, למרות שלא היה להם".

ראשי כוללים ומוסדות חינוך הביעו תמיכה בדרעי. "מדובר בטענות מגוחכות על גבול האבסורד", אמר אחד מהם בנוגע לטענות האברכים. "הרי אנחנו היינו אלו שספגו את הקיצוצים התקציביים בשנתיים הקשות של גזירות הממשלה הקודמת. עשינו הכל על מנת שהאברכים לא יצטרכו לשאת על עצמם את הקשיים הללו".

שלא לציטוט אמרו מקורות המעורים בנושא, כי היו כוללים שאכן קיצצו את המלגות לאברכים בתקופת הממשלה הקודמת וכי הטענות נגדם מוצדקות. אולם לדברי אותם מקורות, מרבית ראשי הכוללים ומנהלי המוסדות ספגו בעצמם את הקיצוצים ולפיכך כעת מגיע להם "ליהנות מפירות ההישגים של נציגי הציבור".

"כיכר השבת" מציין שבמרבית רשתות הכוללים הגדולות עלתה המלגה שמקבלים האברכים. לכן רק מיעוט מקרב האברכים חשים עצמם מקופחים.

לידיעה ב"כיכר השבת"

לתגובת דרעי וראשי הכוללים ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?