חג המולד - לא אצלנו

חבלה בתיירות: למרות השינוי בנוהלי הרבנות – בתי מלון מסרבים להציב עצי אשוח

בעקבות מאבק של חדו"ש אישרה הרבנות הראשית להשתמש בסמלים לא יהודיים בבתי מלון, אבל במלונות לא מציגים סמלים נוצריים מחשש לשלילת הכשרות

עצי אשוח ברומניה צילום Britchi Mirela wikipediaעצי אשוח ברומניה (צילום אילוסטרציה). צילום: Britchi Mirela wikipedia

התאחדות המלונות דיווחה השבוע על ירידה של 11% בלינות במלונות בנובמבר, לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אבל ערב חג המולד, בתי מלון רבים מסרבים להציב עצי אשוח או סמלים אחרים של החג, שיכולים למשוך תיירים נוצרים. הסיבה לכך, לפי ידיעה בוואלה, היא חשש משלילת הכשרות על ידי הרבנות.

שנים רבות מונעת הרבנות הראשית הצבת סמלים נוצריים במלונות. מאחת מרשתות בתי המלון הגדולות בישראל נמסר שבכל שנה בדצמבר שולחת הרבנות בירושלים מכתב לבתי המלון בעיר, כדי להזכיר להם שאסור להם לחגוג את ערב השנה האזרחית ואת חג המולד או להשתמש בסמלים הקשורים למועדים אלו.

לפני שנה בדיוק אישרה הרבנות הראשית, בעקבות מאבק של עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, להשתמש בסמלים לא יהודיים בבתי מלון, בהגבלות מסוימות ובצנעה. היא גם קבעה שאין קשר בין אלו לבין מתן תעודת כשרות למלון. בפועל, בתי מלון, כאמור, נמנעים מהצבת כל סמל נוצרי לקראת החגים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "הרבנות הממלכתית הפכה את רמיסת שלטון החוק למדיניות קבועה שלה, אבל עכשיו היא שוברת את כל השיאים כשהיא מפרה ומבזה את נוהלי הכשרות שהיא עצמה אימצה ופרסמה. אין כל קשר בין כשרות המזון לבין קישוטי חג נוצריים המותקנים כדי לכבד קבוצות צליינים המבקרות בארץ. מדובר בכפייה ובכוחנות דתית שמבטאות שלילה ודחייה של האחר הלא-יהודי ושל אמונתו. חדו"ש תשמח לסייע לבתי מלון שירצו להיאבק במדיניות הרבנות ולהיאבק על זכותם לקבל השגחת כשרות נקייה משיקולים זרים".

לדברי רגב, "האיסור על הצבת עצי אשוח בבתי מלון אינו משפיע על רוב תושבי ישראל, אבל הוא זוכה לפרסום רב ומזיק בעולם

מנכ"ל חדו"ש: אין כל קשר בין כשרות המזון לבין קישוטי חג נוצריים המותקנים כדי לכבד קבוצות צליינים המבקרות בארץ. מדובר בכפייה ובכוחנות דתית

ופוגע עוד יותר בתדמיתה הבעייתית ממילא של ישראל ובטענתה שהיא שומרת ראויה של המקומות הקדושים לנצרות. מדובר בזלזול בוטה באורחי בתי המלון ובהעברת מסר כוחני ומתנשא כלפי הדת הנוצרית. קשה שלא לשאול איך יהודים דתיים, שמודעים כל כך להיסטוריה של רדיפות אחר יהודים בגולה, הגיעו למסקנה שכאשר הם בעמדת כוח הם צריכים להעניש את הנוצרים ולהעלים כל זכר לחגיהם. פעם נוספת מתברר עד כמה צבועה גישתו של הרב הראשי דוד לאו, אשר בחר להתהדר בפני האפיפיור בביקורו בישראל דווקא בכך שישראל מגינה על חופש הדת, אבל הוא עצמו אחראי על המערכת המשפילה ופוגעת בנצרות ובסמליה ואינו רואה בכך כל פסול".

במלון פרימה המלכים בירושלים הבהירו שהמלון יסכים לארח סטודנטים מחו"ל לארוחה לכבוד חג המולד, רק אם לא יהיו בה סמלים של החג. במלון ליאונרדו סיטי טאוור ברמת גן סירבו לאפשר הצבת עץ אשוח באירוע לתיירים. תשובות דומות התקבלו ממלון רות רימונים בצפת ובמלון קראון פלאזה בירושלים. ברות רימונים הסבירו שהמלון כשר, בקראון פלאזה אמרו שאינם מעוניינים לפגוע בצביון של המלון.

נועז בר-ניר, מנכ"ל התאחדות המלונות בישראל, אמר לוואלה: "יש הנחיות של הרבנות ששוללות את הקשר בין הכשרות לבין הצגת סמלים נוצריים, אבל הרבנות המקומית של כל עיר עושה מה שהיא רוצה". הוא הוסיף כי הרבנות המקומית בכל עיר מאיימת על המלונות בשלילת תעודת כשרות, אם יציבו סמלים של חגים נוצריים.

מהרבנות הראשית נמסר: "לא כתוב בנוהל שאסור להציב עץ אשוח או כל סממן אחר במלון. החוק מתיר לרבנים המקומיים להחמיר בנושאים שהם מוצאים לנכון".

לכתבה בוואלהאיך תוכל לפעול?