הזכות להפלות

הרב אלישיב נגד בדיקת האפליה בסמינרים חרדיים

בעקבות החלטה של משרד החינוך להקים ועדה שתבדוק שיבוץ תלמידות לסמינרים חרדיים, הורה הרב למנהלי המוסדות לא לשתף פעולה עם המשרד

הרב יוסף שלום אלישיב, צילום: בית השלום, ויקיפדיההרב יוסף שלום אלישיב. צילום: בית השלום, ויקיפדיה

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, קרא לשר החינוך, גדעון סער, "לעצור את התקציבים לכל סמינר חרדי שלא יסכים להשתלב במהלך לשיבוץ שוויוני של התלמידות המזרחיות". לדברי רגב, "שוב יוצאים הרבנים החרדים, המכונים גדולי התורה, למלחמת קודש כדי לשמור על הזכות לאפליה עדתית. זאת, תוך שהם דורסים ברגל גסה את החוק הישראלי ומפגינים את סירובם לקבל את שלטון החוק. למדינה אסור להעביר אפילו אגורה אחת למוסדות המסרבים לקבל את מרותה ומתעקשים להמשיך במדיניות קבלה גזענית מפלה, שאינה פוגעת רק בספרדים, אלא מהווה חילול ה' גדול".

הרב הליטאי יוסף שלום אלישיב, המכונה "פוסק הדור", הורה למנהלי מוסדות החינוך החרדיים שלא לשתף פעולה עם החלטת משרד החינוך להקים ועדת שתשבץ בבתי הספר העל-יסודיים תלמידות שלא שובצו ללימודים במועד הרגיל. בדיון חירום שנערך בבית ביום שלישי בצהריים אמר הרב אלישיב כי המהלך שנקט מנכ"ל משרד החינוך, ד"ר שמשון שושני, הוא "תוהו ובוהו". אלישיב קרא לחברי הכנסת החרדים לעשות כל שביכולתם כדי לסכל את הצעד של משרד החינוך.

בעקבות טענות כי בתי הספר החרדיים המבוקשים מפלים לרעה מועמדות על רקע עדתי, דרש שושני מראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, ומראשי הערים החרדיות בני ברק, מודיעין עילית וביתר עילית להקים ועדות שיבוץ שבהן חברים רבנים, נציגי ציבור ונציגים ממשרד החינוך. לפי דרישתו, יש להשלים את הליך השיבוץ עד ל-28 ביולי. לאחר סיום תהליך השיבוץ למוסדות, פורסם ב-ynet כי בירושלים נותרו קרוב ל-200 תלמידות שלא שובצו. מאז נמצא פתרון לכ-50 מהן ומשרד החינוך החליט להתערב למען

מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב: למדינה אסור להעביר אפילו אגורה אחת למוסדות המתעקשים להמשיך במדיניות קבלה גזענית מפלה

כל השאר.

באתר "לדעת" דווח, כי כשאלישיב שמע על החלטת משרד החינוך, הוא פסק חד משמעית נגד התערבות משרד החינוך, קבע כי מדובר באסון לסמינרים ויש להתעלם ממנה ולא למנות נציג בוועדת השיבוץ. קובי נחשוני כותב ב-ynet שבפגישה בביתו של הרב אלישיב השתתפו כעשרה מנהלי סמינרים מירושלים ומבני ברק. הם ביקשו מהרב אלישיב להכריע כיצד להתייחס להנחיה, המפקיעה מהם את הסמכות הבלעדית לקבל או לדחות מועמדות.

הרב תקף במלים חריפות את החלטת שושני. "ממתי משרד החינוך יכול להתערב לנו את מי לקבל ואת מי לא? בשביל זה יש לנו ועדת רבנים משלנו שתחליט", אמר אלישיב. הוא הביע דאגה מהתערבות כלשהי של משרד החינוך בעניינים מעין אלה, שלחרדים היתה בהם עד עתה עצמאות מוחלטת. "אי אפשר לדעת לאן נידרדר", אמר. הוא קרא למנהלים "לשבת עם הח"כים החרדים ולראות איך עוצרים את זה".

מקורות במשרד החינוך אמרו ל-ynet כי המהלך נדחה כמה פעמים, בין היתר לבקשתו של סגן השר, ח"כ מנחם אליעזר מוזס מיהדות התורה, כדי שלא לפגוע במעמדם ובסמכויותיהם של מנהלי המוסדות. אבל היענותם הרפויה והמאוחרת למציאת פתרון, הביאה לבסוף את המשרד להודיע על הקמת הוועדות.

באתר "בחדרי חרדים" מצטטים מקורות בלשכתו של סגן השר מוזס. "מוזס ניסה כל העת להתריע מראש, לא רצינו להגיע לנושא הזה של ועדת שיבוץ", אמרו בלשכה. לאחר שלא נוצר שיתוף פעולה מלא בין משרד החינוך לבין מנהלי הסמינרים, "הגענו למצב אליו הגענו", אמרו שם.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"לדעת"

 לידיעה ב"בחדרי חרדים"איך תוכל לפעול?