אין מעבר

חרדים מונעים נסיעה ברחוב הנביאים בירושלים בשבת

מפגינים חרדים חוסמים את הרחוב בשבתות, לא פעם באלימות. המשטרה, טוענים נהגים חילונים, מגיבה בסלחנות

אלפי חרדים מפגינים כנגד פתיחת חניון ספרא בירושלים בשבת 06.06.09. צילום: אביר סולטן, פלאש 90 חרדים מפגינים נגד פתיחת חניון ספרא בירושלים בשבת (צילום אילוסטרציה). צילום: אביר סולטן, פלאש 90

הצבה של עגלות אשפה באמצע הכביש ותקיפה של כלי רכב הן חלק מהאמצעים האלימים שבעזרתם מנסה קבוצה של כמאה חרדים לחסום את רחוב הנביאים בירושלים בשבתות בשבועות האחרונים. ניר חסון ויאיר אטינגר כותבים ב"הארץ", כי רחוב הנביאים הוא אחד מצירי התנועה החשובים במרכז ירושלים, במיוחד מאז נסגר לתנועה רחוב יפו.

אייל אקרמן, ראש הסניף הירושלמי של תנועת ישראל חופשית, אומר: "הנביאים הוא הכביש האחרון שעוד אפשר לנסוע בו במרכז העיר וגם אותו הם מנסים לחסום". אקרמן מספר גם, שהמפגינים החרדים זורקים על מכוניות בקבוקים, אבנים ושקיות זבל. אחיה זלייט, שנקלע להפגנה ברחוב לפני כשבועיים, אומר: "בהתחלה דפקו לי על האוטו. ירקו עלי דרך החלון. חסמו לי את האוטו. קפצו לי על הרכב. בצד הכביש עמד שוטר שלא עשה כלום".

אקרמן ופעילי ישראל חופשית אומרים שהמשטרה מפגינה רפיסות מול המפגינים החרדים ומרחיקה דווקא את החילונים.

דפקו לי על האוטו. ירקו עלי דרך החלון. חסמו לי את האוטו. קפצו לי על הרכב. בצד הכביש עמד שוטר שלא עשה כלום

זלייט, למשל, נכבל באזיקים ונעצר, לאחר שלטענת השוטרים עשה פרובוקציות נגד המפגינים החרדים. כמה תלונות התקבלו גם על ניסיונות של חרדים לשבש תנועת כלי רכב ברחוב כורש, עוד ציר תנועה חשוב במרכז ירושלים.

המפגינים נמנים ברובם עם העדה החרדית וההפגנות הן בעצם גלגול של ההפגנות נגד פתיחה חניון קרתא בשבת לפני כשנתיים. לאחר שהמשטרה בלמה את המפגינים באזור מאה שערים החלו באזור הפגנות שבועיות, שבארבעת השבועות האחרונים עברו למעלה רחוב הנביאים.

יואליש קרויס, ממארגני ההפגנות, אומר כי גם בשנה שעברה היו עימותים סביב רחוב הנביאים, אבל "רק השנה הגיעו אנשי תנועת 'התעוררות'. מבחינתנו זה טוב, כי זה גם משאיר את המחאה שלנו נגד קרתא בכותרות". ממשטרת ירושלים נמסר: "במהלך ההפגנה אתמול השתתפו כמה עשרות חרדים שקראו קריאות נגד חילול שבת. כוח משטרה מנע בעדם לחסום את הכביש".

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?