עדתיות זה לא רק אשכנזים וספרדים

מתברר שבבית הדין הרבני הגדול יש גם כיסא תימני

בלחץ ש"ס סוכם כי מלבד דיין ספרדי ימונה גם דיין תימני לבית הדין הרבני העליון, אבל ישיבת הוועדה למינוי דיינים התפוצצה

הרב שלמה עמאר. צילום: איציק אדרי, wikipediaהרב שלמה עמאר. צילום: איציק אדרי, wikipedia

הוועדה למינוי דיינים, בראשות שר המשפטים יעקב נאמן, נכשלה, זו הפעם הרביעית ברציפות, במינוי דיינים לבית הדין הרבני הגדול. הישיבה פוזרה, למרות הבנות שהושגו לפני כינוס הוועדה, שלפיהן מבין 25 מועמדים ימונו ארבעה: שניים המזוהים עם ש"ס (דיין ספרדי ודיין תימני), אחד המזוהה עם החרדים הליטאים ואחד המזוהה עם הציונות הדתית.

עם זאת, לפי ידיעה של יאיר אטינגר ב"הארץ", חברי הוועדה נמנעו מלהכריז על כישלון המשא ומתן שהתנהל בין נאמן, הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר, וח"כ עתניאל שנלר מקדימה. המשא ומתן נועד להביא למינויים בערכאת הערעורים של בתי הדין הרבניים, הסובלת זה תקופה ארוכה ממחסור בדיינים. הוועדה אמורה לשוב ולהתכנס בקרוב.

לפי ההערכות, אם בפגישה הקרובה לא תצליח הוועדה להסכים על המינויים פעם נוספת, יהיו לכך תוצאות מרחיקות לכת, שימנעו את כינוסה לתקופה ארוכה. לקראת ישיבת הוועדה, ביום חמישי שעבר, פירסם אטינגר כי לראשונה, לפי דרישת ש"ס, שוריין מקום לדיין תימני בבית הדין הרבני הגדול. למרות הרצון לשמור את ההסכמות בעניין מינוי הדיינים תחת מעטה חשאיות, נודע כי המועמד המוביל למלא את כיסאו של הדיין התימני הוא הרב גדעון שריון מבאר שבע, מועמדו של הרב שלמה עמאר,

המועמד המוביל למלא את כיסאו של הדיין התימני הוא הרב גדעון שריון מבאר שבע, מועמדו של הרב הראשי שלמה עמאר

נשיא בית הדין הגדול.

ש"ס דרשה משר המשפטים לשריין מקום בערכאת הערעורים של בתי הדין הרבניים למועמד תימני, בנוסף על מועמד ספרדי. הדרישה למינוי דיין ספרדי כבר נענתה.

אטינגר מציין כי עם כניסתו לתפקיד קבע נאמן כלל, שלפיו כל המינויים לבתי הדין הרבניים יהיו שוויוניים ומוסכמים, כלומר יחולקו לפי מפתח פוליטי בין שלושת הזרמים הדתיים האורתודוכסיים - חרדי-ספרדי, חרדי-אשכנזי וציוני-דתי. הניסיון של נאמן לדבוק בעיקרון זה נתקל בלחצים פוליטיים כבדים, שבגללם נאלץ לבטל שלוש פעמים את כינוס הוועדה למינוי דיינים לבית הדין הרבני הגדול. נאמן גם נאלץ להסתפק באחרונה במינוי מנכ"ל זמני לבתי הדין, הרב שלמה דייכובסקי, בשל המבוי הסתום בוועדה.

ש"ס דרשה בשנים האחרונות למצות את כוחה היחסי ולמנות יותר דיינים המזוהים עמה. נאמן נאלץ לקבל את דרישתם של עמאר ויו"ר ש"ס, אלי ישי: למנות "תימני", נוסף על "ספרדי". הרב הספרדי שהוסכם עליו הוא הרב יצחק אלמליח מבית הדין הרבני בתל אביב. הרב התימני יהיה כנראה הרב שריון.

לידיעה על הסיכום בעניין מינוי מועמד תימני

 לידיעה על פיצוץ הישיבה למינוי הדייניםאיך תוכל לפעול?