שאלון למועמד

חדו"ש למועמדי העבודה: פרטו עמדות בנושאי דת ומדינה

עמותת חדו"ש שלחה לששת המועמדים שאלון, שבו היא מבקשת מהם לפרט את עמדותיהם בשורה של נושאים: נישואים אזרחיים, לימודי ליב"ה, גיור, הקצבות לישיבות ועוד. חדו"ש: עמדות העבודה בנושאי דת ומדינה ישפיעו באופן משמעותי על סיכוייה להשתקם

מימין לשמאל: שלי יחימוביץ', יצחק הרצוג, אבישי ברוורמן, עמיר פרץ, בנימין בן אליעזר, ראלב מג'אדלה ודניאל בן סימון בכינוס של מפלגת העבודה. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90מימין לשמאל: שלי יחימוביץ', יצחק הרצוג, אבישי ברוורמן, עמיר פרץ, בנימין בן אליעזר, ראלב מג'אדלה ודניאל בן סימון בכינוס של מפלגת העבודה. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון העבירה היום לששת המועמדים לראשות מפלגת העבודה שאלון, שבו היא מבקשת מהם לפרט את עמדותיהם והצעותיהם לפעולה בשורת תחומים של חופש הדת והשוויון בנטל. זאת, במטרה ליידע את הבוחרים בפריימריס בעמדות אלו ולהעניק להם כלי נוסף להחלטה באיזה מועמד לבחור. בין הנושאים: הקמת ממשלה אזרחית שתוכל לבצע מהפכה בנושאי דת ומדינה, הנהגת נישואים אזרחיים, התניית התקצוב למוסדות חינוך בלימודי ליב"ה, הארכת שעון הקיץ ועוד.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, וסמנכ"ל חדו"ש למחקר והסברה, שחר אילן, מציינים ש"מחקרי מדד הדת והמדינה שעורכת חדו"ש מגלים תמיכה עקבית גבוהה ואכפתיות רבה של בוחרי העבודה לנושאי חופש הדת והשוויון בנטל. אין לנו ספק שלמתפקדים יהיה עניין רב בעמדות המועמדים". השניים אומרים גם שאין ספק ש"עמדת המפלגה בנושאי דת ומדינה תשפיע באופן משמעותי על סיכוייה להשתקם, לחדש עצמה ולהיות רלבנטית לקהלי היעד שעשויים לתמוך בה".

מדד הדת והמדינה של חדו"ש לשנת 2010 גילה ש-86% ממצביעי העבודה ומרצ תומכים בהכרה בכל סוגי הנישואים (החיבור בין מצביעי העבודה ומרצ נעשה מסיבות סטטיסטיות. אבל הרוב המכריע של המקרים היה כמובן של מצביעי עבודה והתוצאות חד משמעיות). 80% סבורים שיש למנוע מימון ממוסדות חינוך חרדיים שאינם מלמדים ליב"ה (לימודי יסוד). 92% ממצביעי העבודה ומרצ תומכים בהקטנת המימון לישיבות ולמשפחות מרובות ילדים, כדי לגרום לגברים חרדים לצאת לשוק העבודה.

על רקע עמדות ברורות אלו סבורים בחדו"ש שראוי היה שהקמפיין שמנהלים המועמדים בעבודה יעסוק הרבה יותר בנושאי דת ומדינה ובפתרונות להם. השאלון מבקש מהמועמדים לפרט מה עמדתם ומה יהיו מוכנים לעשות למימוש עמדה זו בכל אחד מהנושאים הבאים:

1. הקמת ממשלה אזרחית שתבצע מהפכה ביחסי הדת והמדינה.

2. הנהגת נישואים וגירושים אזרחיים.

3. הכרה בכל סוגי הגיורים המקובלים בעם היהודי.

4. התניית תקצוב למוסדות חינוך בלימודי ליב"ה.

5. הגבלת מספר התלמידים שהמדינה מממנת בישיבות ומשך הזמן שהיא מממנת את הלימודים (להוציא אליטה של עילויים), כדי להביא ליציאת אברכים לעבודה.

6. הגדלה דרמטית של ההטבות למשרתים בשירות צבאי או אזרחי על פני מי שאינם משרתים.

7. בלימת ההפרדה המגדרית מטעמי דת במרחב הציבורי.

8. הארכת שעון קיץ בהתאם להמלצות אנשי המקצוע וללא השפעה של שיקולי דת.

9. הפעלת תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת.

10. ביטול המשרד לשירותי דת.

נוסח המכתב:

לכב'

המועמדים לראשות מפלגת העבודה

מועמדים נכבדים,

אנו מבקשים לברך אתכם על הצלחת המפקד של מפלגת העבודה, ומאחלים למועמד אשר יזכה להוביל את מפלגת העבודה בשנים הבאות כי יצליח להצעיד את המפלגה מחדש אל מרכז הבמה הפוליטית והחברתית בישראל. אנחנו מאמינים כי עמדת המפלגה בנושאי דת ומדינה תשפיע באופן משמעותי על סיכוייה לחדש עצמה ולהיות רלבנטית לקהלי היעד שעשויים לתמוך בה.

עמותת חדו"ש פועלת לקידום חופש הדת והשוויון בנטל, ולמימוש הבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון. העמותה הפכה מאז הקמתה לפני שנתיים לגורם משמעותי ופעיל

במציאות בה סוגיות הדת והמדינה הן הנושא הפנימי המעסיק ביותר את אזרחי ישראל, אנחנו מאמינים כי לבוחרים צריכה להיות ידיעה ממשית על עמדות המועמדים

בדעת הקהל ובציבוריות הישראלית. מחקרי מדד הדת והמדינה שעורכת חדו"ש מגלים תמיכה עקבית גבוהה ואכפתיות רבה של בוחרי העבודה בקידום נושאי חופש הדת והשוויון בנטל. אין לנו ספק שלמתפקדים יהיה עניין רב בעמדות המועמדים לראשות המפלגה בנושאים אלה, כדי שיוכלו לגבש את עמדתם באשר למועמד הראוי לתמיכתם.

אנו מצרפים שאלון קצר לגבי עמדותיך בנושאי דת ומדינה. נודה לך אם תתפנה ותשיב לשאלות אלו. אנו נפרסם כמובן את התשובות, ואנו מאמינים שיהיה בכך כדי להשביח את ההליך הדמוקרטי של הבחירות הפנימיות. במציאות בה סוגיות הדת והמדינה הן הנושא הפנימי המעסיק ביותר את אזרחי ישראל, אנחנו מאמינים כי לבוחרים צריכה להיות ידיעה ממשית על עמדות המועמדים והכיוון בו יבקשו להוביל את המפלגה לעיצוב דמותה של מדינת ישראל.

מה עמדתך ומה תהיה מוכן לעשות למימוש עמדה זו בכל אחד מהנושאים הבאים:

1. הקמת ממשלה אזרחית שתבצע מהפכה ביחסי הדת והמדינה, ואשר יוזמנו להשתתף בה רק מפלגות המחויבות לחופש דת ושוויון בנטל.

2. הנהגת נישואים וגירושים אזרחיים.

3. הכרה בכל סוגי הגיורים המקובלים בעם היהודי.

4. התניית תקצוב למוסדות חינוך בלימודי ליב"ה (לימודים כלליים המכינים לשוק העבודה ומחזקים את האזרחות המשותפת והדמוקרטיה).

5. הגבלת מספר התלמידים שהמדינה מממנת בישיבות ומשך הזמן שהיא מממנת את הלימודים (להוציא אליטה של עילויים), כדי להביא ליציאת אברכים לשוק העבודה ולחזק את השוויון בנטל.

6. הגדלה דרמטית של ההטבות למשרתים בשירות צבאי או אזרחי על פני מי שאינם משרתים.

7. בלימת ההפרדה המגדרית מטעמי דת במרחב הציבורי, וחיזוק ההגנה לעקרון שוויון מעמד האישה.

8. הארכת שעון קיץ, בהתאם לשיקולי המומחים וללא שיקולים זרים.

9. הפעלת תחבורה ציבורית מוגבלת בשבת.

10. ביטול המשרד לשירותי דת.

אנו מצרפים קישור לדו"ח מדד הדת והמדינה 2010, אשר בו נתונים רבים ומשמעותיים על עמדות הציבור היהודי בנושאי חופש הדת והשוויון בנטל, בין היתר תוך התייחסות לדפוסי הצבעה. אם תרצו שנעמיד לרשותכם פרטים רבים יותר, נשמח לעשות זאת. כשיושלם המדד החדש של 2011 נשמח להעמיד גם אותו לרשותכם.

הרב אורי רגב, עו"ד, מנכ"ל חדו"ש 

שחר אילן, סמנכ"ל מחקר והסברה

ראו דיווחים על המכתב

ב"חרדים מזווית אחרת"

ב-The Pulse

ב"עבודה שחורה"איך תוכל לפעול?