דלת העם

הרב יוסף: המרוקאים רודפי כבוד. לשכתו: ההקלטה זויפה

הרב הראשי הספרדי הוקלט בשיחה פנימית שבה דיבר בגנות העדה המרוקאית. מלשכתו נמסר: הראשון לציון מוקיר ומכבד את בני העדה המרוקאית

הרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיההרב יצחק יוסף. צילום: אני יצרתי, ויקיפדיה

הרב הראשי הספרדי, יצחק יוסף, אמר בשיחה פנימית כי "המרוקאים הם רודפי כבוד". הדברים, שהוקלטו, נאמרו זמן קצר לאחר שעשרות רבנים יוצאי מרוקו חתמו על מכתב שבו הם משבחים את פועלו ההלכתי של הרב יוסף ומביעים תמיכה בהנהגתו הרוחנית.

אביו של הרב יוסף, עובדיה יוסף ז"ל, היה ממוצא עיראקי ואמו היתה ממוצא חלבי. הרבנים בני העדה המרוקאית העטירו במכתבם שבחים על הרב יצחק יוסף וקראו לבני עדתם "לקבל עליהם כל הוראותיו וכל פסיקותיו ללא פקפוק".

אין זו הפעם הראשונה שבה הרב יוסף מתייחס באופן שלילי לעדה המרוקאית. בשיעור בחודשים האחרונים התייחס למנהגי המרוקאים וקבע כי רבים מהם "יצאו מאשכנזים". אתר וואלה מציין שבמקרה אחר תקף סידור תפילה שבו נוסח ייחודי לכאורה למרוקאים. "המעיין בספרי רבני מרוקו יראה שבעיקר התפילה אין דבר כזה נוסח מרוקו", אמר.

בשיעור שנתן בחודשים האחרונים אמר הרב יוסף שרבים ממנהגי המרוקאים 'יצאו מאשכנזים'

אביו, עובדיה יוסף, אמר שמנהגים שהביאו אתם עולי מרוקו מסתמכים על "אנשים מדלת העם". הדברים התייחסו לאיכותם של מנהגי העדה. העדה המרוקאית נחשבת מאגר מצביעים מרכזי של ש"ס. בסיעת ש"ס בכנסת יש למרוקאים ייצוג נכבד. יו"ר ש"ס, אריה דרעי, הוא ממוצא מרוקאי וכך גם חברי כנסת אחרים בסיעה.

מלשכת הרב הראשי יצחק יוסף נמסר בתגובה: "כבוד הראשון לציון מוקיר ומכבד את בני העדה המרוקאית ואת מורשתם התורנית וההלכתית ואף נתן לכך ביטוי רב בספריו ובדרשותיו. הדברים המתוארים בפנייתכם לא נאמרו על ידי כבוד הראשון לציון ובוודאי לא בהקשר המתואר בפנייתכם. מדובר ככל הנראה בהקלטה מזויפת אשר כבר מופצת ברשתות החברתיות זה מספר ימים ומטרתה הכפשת שמו של כבוד הראשון לציון".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?