כגנבים בלילה

חדו"ש: אישור חוק ההשתמטות מבזה את הכנסת

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את התיקונים לחוק הגיוס, שמבטלים את הסנקציות הפליליות על משתמטים

שר הביטחון משה יעלון ויו''ר הועדה להכנת חוק השוויון בנטל ח''כ אילת שקד מהבית היהודי בדיון של הועדה 15.09.2013. צילום: פלאש 90שר הביטחון, משה יעלון, עם יו''ר הוועדה להכנת חוק השוויון בנטל, אילת שקד, בדיון בוועדה. צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה אתמול בקריאה ראשונה את התיקונים לחוק גיוס בחורי הישיבה. הצעת החוק, המבטלת למעשה את הסנקציות הפליליות נגד משתמטים משירות צבאי, אושרה ברוב של 60 חברי הקואליציה לעומת 45 מתנגדים מהאופוזיציה.

סמנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, שחר אילן, אמר כי "אישור חוק ההשתמטות מבזה את הכנסת ואת כל מי שהצביע בעדו. הקואליציה מכרה את השוויון בנטל בנזיד שלטון וג'ובים. היא העבירה ביודעין חוק בלתי חוקתי ואנטי מוסרי, שהיא יודעת שייפסל בבג"ץ. מדובר בחוק כל כך חמור, שאיש מהמצביעים בעדו לא יוכל להסתתר מאחורי המשמעת הקואליציונית. זהו חוק שאומר לחיילי צה"ל: דמכם פחות אדום מדמם של תלמידי הישיבות ולכן אתם צריכים לסכן את חייכם והם פטורים. זהו חוק שאומר לאמהות של חיילי צה"ל: אתן תדאגו ותתאבלו, בעוד שאמהות אחרות פטורות. זה בדיוק סוג החוקים שבגללם הציבור מאבד כל אמון במערכת הפוליטית של מדינת ישראל".

אילן הזהיר ש"החוק הזה יזיק לתהליך האטי אבל המבורך של גיוס תלמיד הישיבות. החוק הזה יחדש את הקרע בעם סביב השוויון בנטל. כשמעבירים חוק שמטרתו שוויון בנטל דנים בו שנים, אבל חוק לעידוד ההשתמטות מעבירים כגנבים בלילה בדיונים חפוזים. הציבור החרדי צריך לדעת: נציגיו הדורסניים שסחטו את העברת החוק אינם פועלים לטובתו, אלא מזיקים לו. הגיע הזמן

שחר אילן: הקואליציה העבירה חוק בלתי חוקתי ואנטי מוסרי, שהיא יודעת שייפסל בבג"ץ

שהוא יחליף אותם בנציגים שבאמת דואגים לציבור החרדי ולשילובו במדינת ישראל".

שר הביטחון, משה יעלון, אמר: "אני מאמין בחוק הזה מאוד. דרכי היא לאפשר את השירות ולא לכפות אותו. כוונתי לאפשר אורח חיים חרדי, להתאים את המתגייס ליחידה ולאופי שלה, להבטיח אוכל כשר למהדרין ואפשרות ללימודי תורה. היעד שקבענו היה 2,400 משרתים והגענו ל-2,380. היום משרתים למעלה מ-5000 חרדים במסלולים שונים".

"ישראל היום" מצטט חברי כנסת מהאופוזיציה, שתקפו בחריפות את התיקון לחוק. ח"כ יעקב פרי מיש עתיד אמר: "הכוונה היא למוסס את החוק ולהפוך אותו לבלתי רלוונטי. שינויי החוק יחזירו את ישראל לאחור". ח"כ עומר בר-לב מהמחנה הציוני: "הממשלה ויתרה על העיקרון של שירות ביטחון לכל. הממשלה הנוכחית לא רוצה שהחרדים יישאו בנטל וישתלבו בשירות בצה"ל". ח"כ אביגדור ליברמן מישראל ביתנו אמר: "דווקא עכשיו, כשאנחנו רואים אתגרים ביטחוניים יום-יום, אין דבר ציני יותר מביטול החוק לשוויון בנטל".

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה הצדיק את החוק. לדבריו, "יש הרבה אנשים שהצבא לא זקוק להם ולצבא אין ברירה והוא חייב לגייס את כולם. גיוס החובה הפך לגורם מפלג וצריך לעבור לגיוס מרצון. כל הסיפור של גיוס החובה הוא אנכרוניסטי".

לידיעה ב"ישראל היום"איך תוכל לפעול?