אמהות ומנהלות

הסתיים קורס ראשון להכשרת מנהלות חרדיות בהיי-טק

בוגרות הקורס ינהלו צוותים של נשים חרדיות, שעובדות בתנאים המותאמים לצרכיהן

נשים חרדיות עובדות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית המותאם לאורח חייהן 19.08.09. צילום: נתי שוחט, פלאש 90נשים חרדיות במפעל של קבוצת מלם בביתר עילית, המותאם לאורח חייהן. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עד לפני שנים לא רבות, חלק ניכר מהנשים החרדיות עסקו בחינוך. העבודה בתחום החינוך תואמת את אורח החיים החרדי ומאפשרת לנשים לעבוד בסביבה תומכת ומוכרת. אבל בשנים האחרונות גוברת ההבנה שלא כל הנשים מתאימות לעבודה בחינוך.

צופיה הירשפלד מתארת ב-ynet את פעילותה של עמותת תמ"ך, המסייעת לנשים חרדיות בישראל למצוא עבודה מחוץ לעולם החינוך. העמותה שהוקמה על ידי שמואל בלום עוסקת גם בהתאמת מקומות עבודה לנשים חרדיות. לפני שבועות מעטים הסתיים הקורס הראשון להכשרת מנהלות חרדיות.

"אישה חרדית צריכה להתגבר על פער שנשים ממגזרים אחרים לרוב אינן נדרשות להתמודד אתו", מסבירה שיינדי באבד, מנכ"לית תמ"ך. "לאחר שהתברר שעבודה בהוראה היא כבר לא פתרון מתאים לנשים רבות, ננקטו מספר צעדים ובראשם – הכשרה מקצועית למסלולים נוספים. פתחנו בסמינרים, למשל, לימודי ראיית חשבון והנדסת מחשבים".

לדבריה, "בעולם החילוני אישה מחפשת עבודה בשוק הכללי, אבל המגזר החרדי רצה לראות נשים רק במסגרות שמתאימות להן. לאישה החרדית הטיפוסית חשוב מאוד לעבוד במקום שמכוון לצרכים שלה, כדי שלא תיחשף לדברים שלא מתאימים לה

לרוב מדובר בנשים עם משפחות גדולות, בעלות מחויבות גדולה למשפחה

ולא תצטרך לוותר על ערכיה".

את הקורס להכשרת מנהלות יזם מנהל מפעל אינטל בירושלים, שבו מועסקות נשים חרדיות רבות. הקורס נמשך ארבעה חודשים ובו למדו העובדות ניהול צוות, ניהול פרויקטים וניהול טכני. "הקורס לא התמקד רק בכלים ניהולים מעשיים, אלא גם בנקודות רגישות", מספרת באבד. "למשל, מה מקומה של האישה החרדית, צניעות, ומחויבות לשעות נוספות כשצריך... אישה חרדית צריכה להתמודד גם עם איזונים של בית ועבודה. נכון שגם לנשים שאינן חרדיות יש התמודדות דומה, אולם לאישה החרדית כל זה קשה יותר, כי לרוב מדובר בנשים עם משפחות גדולות, בעלות מחויבות גדולה למשפחה".

לדברי באבד, "עובדת שעברה את הקורס, תנהל צוות של נשים חרדיות. חשוב לנו ליצור מהלך של קידום נשים. אנחנו לא רוצים להשאיר אותן במקום עבודה בלי עתיד. הקורס הזה פתח להן אפיק חדש".

למאמר ב-ynetאיך תוכל לפעול?