מחטף בחשיכה

הפורום לשוויון בנטל, חדו"ש ויש עתיד תיאמו המאבק בחוק ההשתמטות החדש

המפלגות החרדיות דורשות להעביר תיקון לחוק הגיוס, שיעקר מתוכן את הסנקציות על משתמטים. ח"כ פרי: זוהי סחטנות פוליטית שפוגעת באחד החוקים היותר חשובים למדינת ישראל

השר יעקב פרי מ''יש עתיד'' יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל פוגש חיילים חרדים בבסיס חיל האויר תל נוף. 23.04.2013 צילום: יוסי זליגר פלאש 90יעקב פרי מ"יש עתיד", בפגישה עם חיילים חרדים כשהיה יו''ר ועדת השרים לגיבוש חוק השוויון בנטל. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

נציגי הפורום לשוויון בנטל וחדו"ש נפגשו עם נציגי יש עתיד ביום רביעי, 28 באוקטובר, לישיבת חירום בכנסת שבה דנו במאבק בחוק ההשתמטות החדש שיוזמות המפלגות החרדיות. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר: "יש פה ניסיון לגנוב מחטף בחשיכה של הנושא השנוי ביותר במחלוקת בחברה הישראלית. רוב גדול של החברה הישראלית תומך בכך שהשירות הוא חובה ולא רשות. ביטול החובה לתלמידי הישיבות יהיה בגידה של הקואליציה בבוחריה".

על פי ההסכמים הקואליציוניים, יועבר תיקון לחוק הגיוס שלפיו הסמכות לקביעת יעדי הגיוס של תלמידי הישיבות תועבר מהממשלה לשר הביטחון. המשמעות היא עיקור מוחלט של הסנקציות. שר הביטחון יוכל לשנות את היעדים באין מפריע בהתאם לגיוס בפועל וכך לא יופעלו סנקציות לעולם. החוק החדש אמור לעבור בכנסת בעוד שלושה שבועות יחד עם תקציב המדינה, אבל הוא טרם הונח על שולחן הכנסת ונוסחו ופרטיו אינם ידועים. אנשי המפלגות החרדיות עשו כל מאמץ כדי לנהל את המגעים על נוסח חוק הגיוס החדש בחשיכה ולהביא את החוק כמחטף.

אלא שביום ראשון נפגשו נציגי המפלגות לדיון עם שרת המשפטים, אילת שקד, והזהירו שאם החוק לא יובא לכנסת, התקציב לא יעבור. האולטימטום זכה לחשיפה והביא לפתיחת הדיון הציבורי. חדו"ש נאבקה בחריפות בסנקציות הפליליות בחוק הגיוס הקיים שהעבירה יש עתיד. סמנכ"ל חדו"ש, שחר אילן, אמר, "עכשיו כשהמפלגות החרדיות מנסות למנוע סנקציות בכלל, הדבר מציב את כל שוחרי השוויון

שחר אילן: ביטול חובת השירות לתלמידי הישיבות יהיה בגידה של הקואליציה בבוחריה

בנטל באותו צד. במצב כזה המחלוקות מהעבר נדחקות הצדה". בפגישה השתתפו חברי הכנסת יעקב פרי ועפר שלח מיש עתיד, יו"ר הפורום לשוויון בנטל, מירי בראון, דוברת הפורום, זהרה ברגר צור, ואילן. סוכם שהמטרה הראשונה היא ליידע את הציבור על הצעת החוק כדי לפתוח במחאה ציבורית. כמובן, תיעשה פנייה לכל סיעות הכנסת להצטרף למאבק.

ערוץ 7 מדווח כי לאחר הפגישה אמר ח"כ פרי: "יש עתיד והארגונים למען השוויון בנטל יוצאים למאבק נגד הסחיטה של המפלגות החרדיות במגמה לשנות עד כדי ביטול את חוקי השוויון בנטל. זוהי סחטנות פוליטית, זוהי פגיעה באחד מהחוקים היותר ערכיים והיותר חשובים למדינת ישראל".

ח"כ שלח הוסיף: "ראש המשלה, שר הביטחון ושרת המשפטים שותפים ביודעין למהלך שהם יודעים שהוא לא חוקי, הוא לא יעמוד בבג"ץ, שמעמיד בסכנה את עצם השירות בצה"ל ואת עצם קיומו של צבא העם. כל זה בשביל לעמוד בהסכם קואליציוני מגונה שהוא הבסיס של הממשלה הזאת".

ב"חרדים 10" נכתב כי ברגר-צור אמרה: "אנחנו חוזרים למאבק על פניה של החברה הישראלית על ערך השירות והערבות ההדדית ומהותו של צבא העם שהולך ונעלם. לא ייתכן שהאפליה בין דם לדם והעברת הנטל למעטים תהיה הערך המרכזי בחברה".

לידיעה בערוץ 7

לידיעה ב"חרדים 10"

 איך תוכל לפעול?