האפליה נמשכת

180 תלמידות ספרדיות עוד לא שובצו לבית ספר

עמותת "נוער כהלכה", שעתרה לבג"ץ בגלל האפליה במוסדות החינוך באריאל, מאיימת להגיש עתירה נגד בתי ספר נוספים שאינם מקבלים תלמידות מזרחיות

יואב ללום, הלוחם נגד אפליית ספרדים בחינוך החרדי מתווכח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון 22.06.10. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90יואב ללום מתווכח עם הורים מעמנואל בבית המשפט העליון. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

קרוב ל-200 תלמידות בבתי ספר חרדיים, רובן ממוצא מזרחי, טרם שובצו למוסד לימודים לשנת הלימודים הבאה. בירושלים לומדות כ-2,500 תלמידות במסגרות חינוך חרדיות. 7% מהן, לפי ynet, עדיין לא שובצו לסמינרים – המסגרת המקבילה לבית ספר תיכון.

 קובי נחשוני כותב ב-ynet, כי חלק מהנערות לא למדו מאז תחילת שנת הלימודים הנוכחית. רק עתה, שבועות ספורים לפני תום שנת הלימודים, הושג סיכום בין האגף לחינוך חרדי בעירייה, ועדות הרבנים המטפלות בנושא ומנהלי המוסדות, המבטיח את שיבוצן בשנה הנוכחית.

בעמותת "נוער כהלכה", הנלחמת באפליה העדתית בחינוך החרדי ובוועדה שהקימה ש"ס לטיפול בתופעה, מודעים לכך שבסמינרים היוקרתיים אין די מקום לכל התלמידות. לטענתם, המוסדות מעדיפים לקבל תלמידות אשכנזיות – עדיף עם ייחוס מיוחד או עם קשרים. "למעשה, הרשימה סגורה הרבה לפני שההרשמה הרשמית נפתחת", אומרים שם. "עושים רישום ומבחנים בשביל הפרוטוקול בלבד... כך קורה שבת של רב גדול מצפון העיר מתקבלת ללימודים במרכזה, בעוד שבנות שגרות ליד בית הספר נשארות בחוץ".

יו"ר "נוער כהלכה", עו"ד יואב ללום, הודיע כי בכוונתו לעתור לבג"ץ נגד מנהלי סמינרים לבנות, שמפלים מועמדות מזרחיות בקבלה למוסדות. כזכור, בשנה שעברה הגיש ללום עתירה לבג"ץ בגלל אפליה של בנות ממוצא ספרדי בסמינר "בית יעקב"

יואב ללום: "ישנם גורמים בעירייה שמכחישים את קיום המכסות לספרדיות, אך בפועל עושים כל שביכולתם לאפשר לסמינרים לשמור על מכסות מקסימום של 30% ספרדיות לכל היותר"

בעמנואל. בג"ץ הורה להפסיק את האפליה, אבל הורי התלמידות לא נענו לפסיקה ובית המשפט אף הורה לאסור אותם. הפרשה הסתיימה לבסוף בפשרה.

"הבעיות חוזרות על עצמן מדי שנה", אמר ללום לאתר "כיכר השבת", "מכיוון שישנם גורמים בעירייה שמכחישים את קיום המכסות לספרדיות, אך בפועל עושים כל שביכולתם לאפשר לסמינרים לשמור על מכסות מקסימום של 30% ספרדיות לכל היותר". גם דו"ח מבקר המדינה שפורסם השבוע קובע: "יש בתי ספר שרואים במכסת 30 אחוז תלמידות מזרחיות – מכסה מקסימלית".

יצחק טסלר מדווח ב-nrg, כי ש"ס הקימה ועדת רבנים נגד האפליה. הוועדה הוקמה בעקבות האיום של ללום לעתור לבג"ץ. יו"ר ש"ס, אלי ישי, גם החל לגבש הצעת חוק למניעת אפליה במוסדות החינוך. הקמת הוועדה, למעשה, היא הודאה בכישלון הצעדים שנקטה ש"ס לאחר פרשת עמנואל. טסלר מציין כי עד כה סירבו בש"ס להתעמת עם הממסד החרדי-האשכנזי בסוגיה זו, מכיוון שניסיון לכפות שילוב בנות ספרדיות במוסדות חינוך אשכנזיים מרגיז את הרבנים האשכנזים וגם מהווה הודאה בכישלון רשת החינוך של ש"ס.

 לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"כיכר השבת"

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?