לימודים ללא תואר

תלונות: סמינרים מונעים מתלמידות לימודים אקדמיים

שני סמינרים ידועים אינם מוסרים לבוגרות את גיליון הציונים שלהן – מסמך שבלעדיו אין אפשרות להתקבל ללימודים אקדמיים

תלמידות סמינר בית יעקב בכותל המערבי. צילום: Beit yaaaak by Takpic, wikimediaתלמידות סמינר בית יעקב בכותל המערבי. צילום: Beit yaaaak by Takpic, wikimedia

שני סמינרים מוכרים במגזר החרדי נמנעים מלספק לתלמידות המסיימות את הלימודים בהם גיליון ציונים, מסמך שכל אדם המבקש להירשם ללימודים אקדמיים חייב להמציא למוסד שבו בכוונתו ללמוד. לפי תלונות שנבדקות במשרד החינוך, הסמינרים אינם מוסרים לתלמידות את גיליון הציונים כדי למנוע מהן להתקבל ללימודים אקדמיים.

שני המוסדות שאליהם מתייחסות התלונות הם "מרכז הכשרה – בית המורה" ו"מרכז הכשרה, סמינר חסידי גור". הסמינרים מעניקים לתלמידות מסמך המאשר כי סיימו את הלימודים, אבל אינם מצרפים אליו את גיליון הציונים.

מדיניות זאת ננקטת בנוגע לבוגרות מסלול "מורה בכיר", שתלמידות המסיימות אותו מקבלות תעודת הוראה מטעם משרד החינוך. בגלל העדר גיליון הציונים הבוגרות אינן יכולות להשלים תואר ראשון, גם אם הן מבקשות ללמוד במכללות חרדיות.

המנהלים עושים כל מה שביכולתם כדי לעכב את הבוגרות מרישום ללימודים אקדמיים

עורך הדין יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", המייצג את התלמידות שפנו למשרד החינוך, אמר לוואלה: "המנהלים עושים כל מה שביכולתם כדי לעכב את הבוגרות מרישום ללימודים אקדמיים, אף על פי שמדובר במוסדות חרדיים. אם לא יתעשתו הסמינרים ויפסיקו את העוול, ניאלץ לפנות בעניין לבית המשפט".

ממשרד החינוך נמסר: "בעקבות פניות שהתקבלו מכמה בוגרות במוסדות החינוך המדוברים, המשרד פנה אל המוסדות לשם קבלת הבהרות. מהמוסדות הובהר כי העיכובים נובעים מסיבות טכניות וכי הם פועלים כדי להנפיק לתלמידות את האישורים הנדרשים לשם השלמת הלימודים לתעודת ההוראה... אם יתברר כי המוסדות אכן עיכבו את האישורים הנדרשים שלא בתום לב ובמטרה למנוע מבוגרות המוסדות השתלמות אקדמית עתידית, המשרד יפעל בכל האמצעים העומדים לרשותו נגדם".

לידיעה בוואלהאיך תוכל לפעול?