דרישות מוגזמות

60% ממשתתפי תוכנית הגיור הצבאית נושרים

בדיון בוועדת העלייה והקליטה בכנסת נמסר כי רק כ-850 חיילים מבין כ-3,000 המתחילים את קורס הגיור בצבא מסיימים אותו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו נפגש בלשכתו עם חיילים שעומדים לפני גיור בצהל. 15.12.2010 . צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העתונות הממשלתית באמצעות פלאש 90ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם חיילים שעומדים לפני גיור בצה"ל. צילום: עמוס בן גרשום, לשכת העיתונות הממשלתית באמצעות פלאש 90

רק 40% מהחיילים המשתתפים בתוכנית הגיור הצבאית מסיימים אותה. כך התברר אתמול בדיון שנערך בוועדת העלייה והקליטה בכנסת.

בדיון אמר פרופ' בנימין איש שלום, שהקים את תוכנית הגיור הצבאית המכונה קורס נתיב, כי בקורס למדו עד כה כמה אלפי חיילים, וכ-7,000 מהם סיימו את הליך הגיור. "בכל שנה מתגיירים אחרי הקורס כ-850 חיילים וחיילות חדשים. הלומדים בקורס מתחילים בסביבות כ-3,000 חיילים. התוצאה הסופית היא שכ-30% עד 40% מסיימים את הקורס בכך שהם מתגיירים", אמר פרופ' איש שלום.

לדבריו, בקורס נתיב זכאים להשתתף כ-5,000 חיילים, שביניהם ילדי עולים שאינם מוכרים כיהודים וחיילים הרשומים כחסרי דת. הסיבה שבגללה רק 40% מהחיילים שמתחילים את הקורס מסיימים אותו היא, שיש דרישות שמרתיעות חלק מהחיילים. הוא הסביר שבכל שלב בקורס יש נשירה של כ-10% ולכן מסיימים אותו רק 40% מהמשתתפים.

ח"כ רזבוזוב: אתה מבין את הנזק שיש בכך שרק 40% עוברים את המבחן אצל הרבנים? הם לא ירצו להתגייר יותר לעולם

באתר "משמר הכנסת" נכתב, כי חבר הכנסת יואל רזבוזוב מיש עתיד אמר בתגובה על הנתונים: "אתה מבין את הנזק שיש בכך שרק 40% עוברים את המבחן אצל הרבנים? הם לא ירצו להתגייר יותר לעולם, או אפילו עוזבים את הארץ".

לדברי איש שלום, צה"ל מקבל תקציב של כ-20 מיליון שקל לקורס נתיב. "בכל שנה התקציב מגיע באיחור לאחר לחצים, וזה יוצר קשיים של תזרים ומימון", אמר איש שלום. "בכל שנה ושנה יש איום בסגירת הקורס, מה שמכניס את החיילים לחשש לגבי הכדאיות והסיכוי לסיימו. יש להכניס את קורס נתיב לבסיס התקציב הצבאי והאזרחי".

יו"ר הוועדה, ח"כ אברהם נגוסה, אמר בסיום הדיון כי הוועדה תפעל להכניס את קורס הגיור נתיב לבסיס התקציב. הוועדה דנה גם באיום לסגור את קורס נתיב. נציגת אגף כוח אדם בצבא הבהירה כי הקורס מתקיים ואין כוונה לסגור אותו.

לידיעה באתר "משמר הכנסת"איך תוכל לפעול?