לא מתאימות

אלעד: אשכנזים מחרימים הלימודים בגלל קבלת ספרדיות

ועדת ערר של משרד החינוך קבעה כי יש לשבץ תשע תלמידות בשני סמינרים בעיר. תלמידות אשכנזיות אינן מגיעות ללימודים

אלעד, צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia אלעד, צילום: מיכאל יעקובסון, wikipedia

אבל אתר "חרדים 10" חושף כי למרות ההחלטה, האפליה באלעד נמשכת. תלמידות כיתה ט' ב"דרכי חנה – זלזניק" מחרימות את הלימודים בסמינר. רק ארבע התלמידות הספרדיות שהוועדה קבעה כי הסמינר צריך לקבלן מגיעות לכיתה. שאר התלמידות נשארות בבתיהן.

הנהלת הסמינר עתרה לבית המשפט נגד משרד החינוך, מנכ"לית משרד החינוך, מנהל המחוז החרדי במשרד, עיריית אלעד והורי ארבע התלמידות. הנהלת הסמינר טוענת בעתירה כי ב"דרכי חנה – זלזניק" אין מקום לקלוט את ארבע התלמידות. טענה נוספת היא שהארבע אינן מתאימות לסמינר מבחינה פדגוגית.

הסמינר דורש מבית המשפט להוציא צו לביטול החלטת מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך, שלפיה על הנהלת הסמינר לקבל את ארבע התלמידות. לטענת הנהלת הסמינר, במוסד יש מצוקת מקום בלתי נסבלת והוא סובל גם מתקצוב לא מספיק.

בכיתה ט' בדרכי חנה – זלזניק, רק ארבע התלמידות הספרדיות שהוועדה קבעה כי הסמינר צריך לקבלן מגיעות לכיתה

לפני תחילת שנת הלימודים תשע"ו נותרו כמאה תלמידות באלעד בביתן, לאחר שלא שובצו ללימודים בסמינרים. בית משפט המחוזי בירושלים חייב את הסמינרים לקבל את כל הבנות, ולמרות זאת נותרו תשע תלמידות ללא מקום לימודים.

בית המשפט התבסס בהחלטתו על הסכם בין מנהל המחוז החרדי במשרד החינוך, מאיר שמעוני, לראש עיריית אלעד, ישראל פרוש, שבו נקבע כי כל התלמידות בעיר ישובצו בשני הסמינרים הפועלים בה – "לדעת חוכמה" ו"דרכי חנה – זלזניק".

תשע התלמידות שלא שובצו לשני הסמינרים היו אמורות ללמוד בתיכון חדש שהקים באלעד הרב הספרדי של העיר, הרב מרדכי מלכה. התיכון נפתח יום לפני תחילת שנת הלימודים. התלמידות ערערו על ההחלטה למשרד החינוך, בטענה שהמוסד החדש של הרב מלכה אינו תואם את אורחות חייהן. ועדת הערר של משרד החינוך קיבלה את עמדת התלמידות.

מסמינר "לדעת חכמה" נמסר: "אין לנו בעיה לקבל את חמש הבנות שמשרד החינוך קבע שעלינו לקבל, אף על פי שאנו סבורים שמשרד החינוך טועה והן לא מתאימות פדגוגית".

את תגובת "דרכי חנה – זלזניק" אי אפשר היה להשיג.

לידיעה ב"חרדים 10"איך תוכל לפעול?