פעילות יזומה לביעור התופעה

בג"ץ לצה"ל: להפסיק להעלים עין מתצהירי כזב על דתיות

השופטים דחו עתירה של צעירה שבקשתה לפטור משירות צבאי – בטענה שהיא דתייה – נדחתה, אך מתחו ביקורת על צה"ל

אולם בבג''ץ, צילום: Stellas mom, flickrאולם בבית המשפט העליון (צילום אילוסטרציה). צילום: Stellas mom, flickr

"הפטור ניתן כדבר שבשגרה, ובהעדר חשד גלוי על פניו לא נערכת בדיקה", כתב שופט בית המשפט העליון, יצחק עמית, בפסק דין שבו דחה עתירה של צעירה שביקשה פטור משירות צבאי בטענה שהיא דתייה. "טוב תעשה הרשות אם לא תעצום עיניה מתרמית ומתצהירי כזב אלא תפעל באופן יזום לביעור התופעה, כך ששירות החובה בצה"ל לא ייעשה פלסתר", הוסיף השופט עמית.

השופטת ענת ברון העלתה חשש כי "נשים שאינן דתיות עלולות לנצל את הקלות היחסית שבה ניתן לקבל פטור משירות צבאי מטעמים שבהכרה דתית". שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על צה"ל, שלדבריהם "העלה על הרדאר" את העותרת רק מפני שהגישה באיחור את התצהיר שבו טענה כי היא מקיימת אורח חיים דתי.

הצעירה הגישה עתירה לבג"ץ לאחר שבקשתה לקבל פטור משירות צבאי, בטענה שהיא דתייה, נדחתה.

השופט עמית: הפטור ניתן כדבר שבשגרה, ובהעדר חשד גלוי על פניו לא נערכת בדיקה

הנימוק לדחייה היה שבמעקב שערך הצבא התגלו בחשבון הפייסבוק שלה תמונות שבהן היא מצולמת בביקיני. כן נמצאו בו תמונות שצולמו בשבת. כשהצעירה זומנה לראיון התברר שאינה יודעת להשיב על שאלות בסיסיות בענייני דת.

הצעירה, בת 19, למדה במסלול לימודים מיוחד, שהיה אמור להכשיר אותה לתפקידי הנדסה בחיל האוויר. המסלול מוביל לשירות קבע, אבל היא טענה כי התקרבה לדת ולכן ביקשה פטור. לפי ynet, בראיון בלשכת בגיוס היא לא ידעה את התשובות על שאלות בענייני דת, כמו מהי הברכה על הדלקת נרות ומהו ההבדל בין תפילת שחרית ביום חול לתפילת שחרית בשבת.

לאחר שבקשתה לפטור נדחתה, הגישה הצעירה עתירה לבג"ץ. בעתירה טענה בין השאר כי התמונות שבגללן נדחתה בקשת הפטור שלה לא צולמו בשבת. בג"ץ דחה את טענותיה וקבע כי אינה זכאית לפטור.

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?