חג לא שמח

אווירה נוגה ביום העצמאות בתחנות הרדיו החרדיות

תחנות הרדיו קול חי וקול ברמה נמנעו מגילויי שמחה בשידורים בחג

קול ברמה. צילום: zeevveez, flickrקול ברמה. צילום: zeevveez, flickr

מי שהאזינו ביום העצמאות לתחנות הרדיו החרדיות קול חי וקול ברמה, לא נחשפו לאווירה של חג. שתי התחנות, כותב עידן יוסף מ-News1, השמיעו בעיקר שירים נוגים. יוסף מדגיש כי לפי החובות שמטילה הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו, ששתי התחנות פועלות בחסותה, עליהן לשדר שידורים המשקפים את רוחו של יום העצמאות. ברוב היממה, שתיהן התעלמו כמעט לחלוטין מן העובדה שמדובר ביום העצמאות.

רשמית, רדיו קול חי וקול ברמה אינן מוגדרות תחנות חרדיות. הן מחויבות לשדר שידורי דת לציבור הדתי ולציבור החרדי. יוסף מזכיר כי רשת מורשת של קול ישראל, המשדרת אף היא לציבור הדתי והחרדי, שידרה בחג, בין השאר, את תפילת יום העצמאות מבית הכנסת הגדול בירושלים ואת חידון התנ"ך.

בשנים הראשונות לקיומו של רדיו קול חי, השידורים ביום העצמאות שיקפו בלבול ואופיים השתנה משנה לשנה. באחת השנים שודרו שירים שמחים, באחרת הועדפה האבלות הנהוגה בימי ספירת העומר ובשנה נוספת שודרו ביום העצמאות רק תוכניות

בשעת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, שודרה בקול ברמה תוכנית על דיני ממונות

מלל, ללא מוסיקה. השנה האווירה היתה עגומה ואפילו מהדורות החדשות, שבעבר החלו בברכת "יום עצמאות שמח", נפתחו בברכת שלום רגילה. רבים משידוריה של קול חי הוקדשו לשיעורי תורה, שגם אם לא דיברו בהם נגד המדינה, כלל לא עסקו בה.

התמונה בקול ברמה היתה דומה. בשעת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל, שודרה בתחנה תוכנית על דיני ממונות, בעשר בלילה שודרה תוכנית שעסקה במצוקות נפשיות של המאזינים. המגיש חיים ולדר הסביר למה החרדים לא חוגגים את יום העצמאות (כי ערוץ 10 עושה הכל כדי לשדר משחק כדורסל ערב יום הזיכרון, אבל לא עושה כלום כדי לא לשדר בשבת).

את שידורי יום העצמאות של קול ברמה פתחה תוכנית שעסקה במנהגי האבלות בספירת העומר. במשך היום עלו לשידור רבנים שונים, כולם חרדים. ככלל, שתי התחנות נזהרו מהקצנה אך העדיפו להימנע מלהתייחס ליום העצמאות כאל מועד חגיגי.

 לידיעה ב-News1איך תוכל לפעול?