הדיין שיועמד לדין

נאמן מגבש קובלנה נגד אב בית הדין הרבני בתל אביב

לפי הקובלנה, הדיין דב דומב נתן גט לצעירה עם פיגור שכלי, בניגוד לרצונה

בניין המועצה הדתית ובית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~בית הדין הרבני בתל אביב, צילום: ori, wikipedia~

בצעד נדיר הורה שר המשפטים, יעקב נאמן, לגבש טיוטת קובלנה משמעתית נגד אב בית הדין הרבני בתל אביב, הדיין דב דומב. לדומב, שדרגתו מקבילה לזו של ראש הרכב בבית משפט מחוזי, מיוחסת מעורבות בפרשה שבה ניתן גט לצעירה הלוקה בפיגור שכלי, בניגוד לרצונה.

בקרוב יזומן הרב דומב לשימוע לפני החלטה סופית. הודעה בעניין זה נמסרה לבג"ץ, שדן בעתירה לחייב את היועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד דומב. המשנה לפרקליט המדינה, שוקי למברגר, והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, סברו כי יש לשקול הליכים משמעתיים נגד דומב באמצעות קובלנה לבית הדין המשמעתי לדיינים. נאמן קיבל את המלצתם.

בית הדין המשמעתי לדיינים, כותבים תומר זרחין ואילן ליאור ב"הארץ", יכול גם להביא להדחה של דיין. הפרשה החלה בינואר 2007, אז התחתנו בני זוג ממרכז הארץ, ששניהם סובלים מפיגור שכלי. לאחר החתונה החליט אביו של החתן שהוא

בית הדין המשמעתי לדיינים יכול להביא להדחה של דיין

מעוניין לפרק את הנישואים. כחמישה חודשים לאחר מכן הוא פנה לגיסו של דומב, כדי שיסייע בהשגת הגט.

לטענת האישה, הגיס הסיע את בני הזוג לחתום על טפסים לפתיחת תיק גירושים, אך סיפר להם כי הם עומדים לחתום על טפסים לצורך קבלת דיור ציבורי. לפי הידיעה, גיסו של דומב פנה אליו ומסר לו טופס בקשה ריק, שנשא את חתימת הגיס. דומב פתח תיק גירושים ושילם את האגרה. לאחר מסכת ארוכה אושר הגט בהליך משובש.

בפרקליטות הוחלט שלא להגיש כתב אישום פליל נגד דומב או הדיינים האחרים, שכן לא נמצא בסיס לחשד סביר כי הוא או דיינים אחרים ידעו על המעשים שבוצעו כלפי המפגרת. בדיון בבג"ץ התברר כי נאמן החליט לגבש קובלנה משמעתית נגד דומב.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?