זה לא הולך יותר

סערה לאחר שעורך "משפחה" אמר שחרדים יכולים לעבוד

בראיון ל"מקור ראשון" אמר הרב משה גרילק, "המצב הזה, שכולם יושבים ללמוד תורה, הוא בלתי אפשרי". "הפלס" בתגובה: "התבטאויות חמורות שנועדו לקעקע את קיומו של עולם התורה"

יריד עבודה לחרדים 24072011 צילום ליאור מזרחי פלאש 90יריד עבודה לחרדים (צילום אילוסטרציה). צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

עורך השבועון החרדי הנפוץ "משפחה", הרב משה גרילק, עורר סערה לאחר שבראיון ל"מקור ראשון" ול-nrg הביע תמיכה ביציאה לעבודה של גברים חרדים.

"המצב הזה, שכולם יושבים ללמוד תורה, הוא בלתי אפשרי", אמר גרילק. "תמיד לומדי התורה היו אליטה מסוימת... מה שקרה במציאות הוא שזה לא הלך יותר, ועכשיו אנשים צריכים לצאת ולהביא פרנסה. אדם הולך ל'שח"ר כחול', אז מה קרה? ילמד ויהיה מהנדס מחשבים".

העיתון "הפלס" פרסם תגובה חריפה על הדברים. תחת הכותרת "מחאה רבתי בעקבות התבטאויות חמורות שנועדו לקעקע את קיומו של עולם התורה" ציטט "הפלס" את המנהיג הליטאי הקודם, הרב יוסף שלום אלישיב, שהזהיר מפני "המגמות מבחוץ לשלוח

גרילק: אדם הולך ל'שח"ר כחול', אז מה קרה? ילמד ויהיה מהנדס מחשבים

יד בפך השמן הטהור, כל מיני מסגרות ומסלולים של שירות לאומי אזרחי וצבאי, שתכליתו ליצור קיבוץ של חרדים הכפוף לפורקי עול, לשליטתם ותרבותם".

גרילק הגיב על המתקפה נגדו ואמר ל-nrg כי הרב אלעזר מנחם שך, מהמנהיגים הליטאים המשפיעים בדור האחרון, לא סבר כי כלל האוכלוסייה החרדית מסוגלת לעסוק בלימוד תורה כעיסוק עיקרי. הוא הוסיף שהרב שמואל אוירבך, מנהיג הפלג הליטאי שמוביל את הקו הקיצוני, שלח אנשים ללמוד באקדמיה. "יש עשרות אנשים שהרב אוירבך שלח ללמוד באקדמיה, אני יכול להביא רשימה", אמר. "הכותבים נגדי הם צבועים".

לידיעה ב-nrgאיך תוכל לפעול?