אפליה בחסות הממשלה

המבקר: משרד החינוך מתעלם מאפליית בנות ספרדיות

בעקבות דו"ח מבקר המדינה קורא מנכ"ל חדו"ש לשר החינוך, גדעון סער, "לעצור תקציבים לכל מוסד שייתפס מפלה בנות מזרחיות"

ההפגנה נגד בג''צ בפרשת עמנואל 17.06.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90חרדים בהפגנה נגד בג"ץ בפרשת עמנואל. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

"דו"ח מבקר המדינה חושף את אחריותו הכבדה של משרד החינוך לאפליה הגזענית החמורה בחינוך החרדי ואת שיתוף הפעולה שלו עם המוסדות שערכו מיון בזוי על רקע מוצא", אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. לדברי רגב, "לא ברור אם מנהלי הסמינרים החרדיים לבנות שמתעמרים במועמדות מזרחיות סבורים שאלוהים תומך בשמירה על טוהר האשכנזיות או שמדובר בסתם התנשאות עדתית, אבל ברור שמשרד החינוך מעל בתפקידו לפקח עליהם ולהעמידם במקומם".

רגב קורא לשר החינוך, גדעון סער, "להפוך את הפיקוח על מוסדות החינוך החרדי מאשליה לפיקוח אמיתי ולעצור תקציבים לכל מוסד שייתפס מפלה בנות מזרחיות. הגיע הזמן שמוסדות החינוך החרדיים יכירו בחוקי מדינת ישראל לא רק כשמדובר בקבלת תקציבים".

בדו"ח השנתי, שפורסם ביום שלישי, 17 במאי 2011, קובע מבקר המדינה באופן חד משמעי כי קיימת אפליה עדתית בקבלה לבתי הספר התיכוניים החרדיים. ממצא חמור יותר, כותב איתמר לוין באתר News1, הוא שמשרד החינוך יודע על האפליה אך אינו עושה דבר כדי למנוע אותה.

חודשים אחדים לאחר פרשת האפליה של בנות ממוצא ספרדי בעמנואל קובע המבקר, כי בבתי ספר על-יסודיים לבנות במגזר החרדי נהוגה מכסה לקבלת תלמידות ממוצא ספרדי. קובי נחשוני וירון דרוקמן מ-ynet כותבים, שלפי דו"ח המבקר "יש בתי ספר שרואים במכסת 30 אחוז תלמידות מזרחיות – מכסה מקסימלית". גם ההתנהלות בבתי הספר מצביעה על אפליה. לינדנשטראוס מתייחס לתקנונים של חלק מבתי הספר:

דו"ח המבקר: הקביעה שהתפילות יהיו בהברה אשכנזית משאירה את הקושי שעליו הצביע בג"ץ, ולפיו מדובר בדרישה שיש בה כדי להפלות תלמידות שמוצאן מעדות ספרד

"הקביעה שהתפילות יהיו בהברה אשכנזית משאירה את הקושי שעליו הצביע בג"ץ, ולפיו מדובר בדרישה שיש בה כדי להפלות תלמידות שמוצאן מעדות ספרד". האפליה באה לידי ביטוי גם בקיומם של בתי ספר על-יסודיים חרדיים המיועדים לבנות ממוצא ספרדי. "הקמתם של בתי ספר לתלמידות ממוצא ספרדי אשר לא התקבלו לבתי הספר המבוקשים ושיבוץ מרבית התלמידות ממוצא אשכנזי בבתי הספר המבוקשים, יכולים להעיד על אפליה של מועמדות בשל מוצאן העדתי", קובע המבקר.

למרות זאת, לפי הדו"ח, משרד החינוך לא נקט צעדים כדי למנוע את האפליה. "גם לאחר שממצאי הביקורת הוצגו למשרד החינוך, הוא העדיף לעמוד על דעתו שקיומם של בתי ספר לבנות ממוצא ספרדי נובע מרצונו של הציבור הספרדי, ולא בחר לבחון את הנתונים האמורים ולנתח את הגורמים לקיומם". בדצמבר 2006 בדק משרד החינוך תקנונים של 86 בתי ספר חרדיים וקבע שיש לערוך שינויים ב-60 מהם. המשרד הורה שלא להתנות קבלתה של תלמידה בכך שאמה היא בוגרת סמינר בית יעקב ואביה "בוגר הישיבות הקדושות". בתי הספר התעלמו מן ההנחיה, אבל משרד החינוך לא טרח לבדוק אם הוראתו מומשה.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה, כי המשרד נקט צעדים וגיבש פעולות כדי למנוע אפליה במוסדות החינוך החרדיים. בין היתר, המשרד הוסיף 15 תקני פיקוח, ובכוונתו לקלוט בשנתיים הקרובות עוד 30 משרות פיקוח, כדי להעמיק את הפיקוח על המוסדות.

לידיעה ב-News1

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?