צעד קטן קדימה

מרגי בעקבות דו"ח חדו"ש: נשים ימונו למועצות הדתיות

במכתב ששלח למנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב, כותב שר הדתות שגם מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, תומך במינוי נשים למועצות. רגב: "מברך על פריצת הדרך אבל ש"ס עדיין רואה בנשים קישוט ואין אף אישה ממונה על מועצה"

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף, תומך במינוי נשים למועצות דתיות. כך מגלה שר הדתות, יעקב מרגי מש"ס, במכתב ששלח למנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב. מרגי עצמו מצהיר ש"יפעל לשיפור ייצוג הנשים בהרכבי המועצות הדתיות שיתמנו בעתיד". עם זאת, הוא אישר שמינה כ-40 גברים לראשות מועצות (ואף לא אישה אחת) וטוען שעשה זאת "בהתאם לכישורים אישיים".

זו הפעם הראשונה שבה מכריזה ש"ס על תמיכה רשמית במינוי נשים למועצות דתיות. בעבר אישרה המפלגה מהלכים כאלה בלית ברירה, בניסיון לחסום מינוי של נציגים רפורמים וקונסרבטיבים. רק לפני שנים מעטות עוד ניסה נציג המפלגה לטרפד מינוי אישה למועצה הדתית בעכו.

מרגי שלח את מכתבו בתגובה ל"דו"ח חדו"ש – נשים במועצות הדתיות, המהפכה שלא היתה", שפורסם בראשית מרס האחרון לקראת יום האישה הבינלאומי, שחל ב-8 במרס. הדו"ח גילה ש-23 שנים לאחר פסק דין שקדיאל, שקבע שאין להפלות נשים במינוי מועצות דתיות, מכהנות במועצות רק 22 נשים. הן מהוות בסך הכל אחת מכל עשרים חברים (5%). עוד מגלה הדו"ח, שאין שום יו"ר מועצה דתית אישה. בקרוב לחצי מהמועצות הדתיות מכהנים ממונים שמינה השר לשירותי דת, במקום יו"ר, כולם גברים.

בעקבות הממצאים הקשים של הדו"ח שלח מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, פניה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה ויינשטיין, ולשר הדתות, שבו הבהיר שאם לא יינקטו צעדים משמעותיים להשגת שוויון בין המינים במועצות הדתיות בכל הדרגים תעתור חדו"ש לבג"ץ. רגב כתב כי "אפליה כה חמורה, בהיקף כה נרחב, היא בלתי נסלחת ובלתי נסבלת ואין להשלים עמה".

במכתב התשובה כותב מרגי כי מאז נכנס לתפקידו מינה 26 נשים למועצות דתיות. דו"ח חדו"ש גילה שמרגי מינה עד ראשית מרס 20 נשים בלבד. נראה שהשר כולל בחישוב גם מועצות שהרכבתן טרם הושלמה.

מרגי אישר במכתבו שמינה כ-40 ממונים גברים לראשות מועצות (ואף לא אישה אחת) וטען שעשה זאת "בהתאם לכישורים אישיים"

מרגי כותב כי "כמות כזו של נשים במועצות הדתיות בתקופה של כשנתיים ימים לא מונתה בכל ההיסטוריה של המשרד לגלגוליו השונים". השר מציין כי המשרד הנהיג הנחיה הקובעת כי "מן הראוי שהרשויות מקומיות והרבנים יפעלו למינוי נשים במועצות הדתיות. בהערת אגב אציין כי הנחיה זו הינה גם על דעתו של הראשון לציון הרב עובדיה יוסף שליט"א".

לדברי מרגי, פרשנות משפטית של חוק זכויות האישה מגבילה את יכולתו לכפות על מועצות ערים ורבנים למנות נשים. תשובתו של מרגי בנושא החשוב של מינוי ממונים למועצות דתיות שאין בהן הרכבים בעייתית הרבה יותר. לדבריו, הוא מינה עשרים צוותי ממונים (של שני אנשים בדרך כלל) "בהתאם לכישורים אישיים של ניסיון והשכלה רלוונטית ולאחר קבלת המלצת הרשות המקומית".

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, בירך על "פריצת הדרך בעמדותיהם של מנהיג ש"ס ושר הדתות". עם זאת אמר, "העובדה שרק במועצה דתית אחת יש יותר מחברה אחת מלמדת שש"ס עדיין רואה בנשים קישוט ולא שותפות לקבלת החלטות, וכי הממסד הדתי טרם הפנים את עקרון שוויון מעמד האישה. ההסבר שמתוך עשרות ממונים לא מצא השר אפילו אישה אחת ראויה מביך ומופרך".

"עם כל ההערכה להתקדמות שעליה מדווח השר", רגב דורש "כי החיוב החוקי למנות נשים למשרות ציבוריות ייושם הלכה למעשה, ולא רק כעלה תאנה. חיוב זה שב והודגש על ידי בית המשפט העליון, והגיעה העת שגם הממסד של המועצות הדתיות יפנים את העובדה שנשים ראויות לכהן לא רק כמזכירות ובלניות, אלא גם כחברות מועצה ומנהלות". רגב ציין עוד, כי "חדו"ש וארגונים נוספים יפנו לערכאות, אם השר והיועץ המשפטי לממשלה לא יישמו את הוראות החוק בעניין השוויון המגדרי".

 לידיעה של אמוץ שפירא בקול ישראל

לידיעה בכיכר השבת

לדו"ח של חדו"ש על נשים במועצות הדתיותאיך תוכל לפעול?