פורצי מסגרת

תנועות ליברליות קוראות לחופש בחירה בנישואים

ארגוני זכויות אדם ותנועות חילוניות ורפורמיות קוראים להוציא את הסמכות הבלעדית בתחום הנישואים של יהודים מידי הרבנות הראשית

''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים''דוחסים אותנו למסגרת אחת'', מהקמפיין של המטה לבחירה חופשית בנישואים

השחקן אמיר פיי גוטמן ובן זוגו ינאי פרישר, השחקנית חני פירסטנברג ובן זוגה עידו חזקיה, הם בין המשתתפים בסרטון שהפיקו כמה ארגוני זכויות אדם ותנועות חילוניות, במסגרת קמפיין הקורא להנהיג בישראל חופש בחירה בנישואים. בקמפיין נראים הזוגות מנסים להינשא בתוך מסגרת צרה ומגבילה. יוזמי הקמפיין מבקשים להוציא את הסמכות הבלעדית לחתן יהודים מידי הממסד הרבני האורתודוכסי.

בידיעה ב-ynet אומרת פירסטנברג: "מה שהכי אבסורדי בעיני במצב הקיים, זה שבעוד כמה חודשים אני ובעלי מתכננים לטוס ללאס וגאס, שם יתחתן אותנו כפיל של אלביס, כדי שהנישואים שלנו ייחשבו רשמיים בארץ. החופה שעשינו עם רבנית קונסרבטיבית בטקס מרגש מול כל בני משפחתי ואהובי - לא נחשבת בארץ נישואים רשמיים".

לצערנו, המונופול הרבני מונע מישראלים רבים להתחתן בארץ, וכופה על אחרים לשקר ביום הכי מיוחד שלהם

בקמפיין שותפים תנועת ישראל חופשית, הפורום לבחירה בנישואין, המרכז לפלורליזם יהודי של התנועה הרפורמית ושתי"ל. לדברי היוזמים, זהו רק השלב הראשון במאבק. בעתיד בכוונתם להגיש עתירות לבג"ץ וליזום הצעות חוק למתן חופש בחירה בנישואים.

"התנועות הפלורליסטיות בישראל החליטו לעשות יד אחת, על מנת לשנות את המצב האבסורדי שבו אנשים אינם יכולים להינשא במדינתם", הסביר מנכ"ל ישראל חופשית, מיקי גיצין. "לצערנו, המונופול הרבני מונע מישראלים רבים להתחתן בארץ, וכופה על אחרים לשקר ביום הכי מיוחד שלהם. הגיע הזמן שחברי הכנסת יקשיבו לקול שעולה מן הציבור שנוסע בהמוניו להתחתן בחו"ל, שדורש להתחתן בארץ על פי צו מצפונו".

לידיעה ב-ynetאיך תוכל לפעול?