מאחדים כוחות

פעילים נגד התחרדות שכונות הקימו פורום ארצי

חברי הפורום נפגשים כדי לגבש שיטות פעולה נגד פלישה של חרדים לשכונות וליישובים חילוניים

ויכוח בין חרדי לחילוני, צילום: ygurvitz, flickrויכוח בין חרדי לחילוני, צילום: ygurvitz, flickr

פעילים נגד התחרדות שכונות ויישובים, מרמת אביב, חיפה וירושלים, דרך רחובות, רמת השרון וכפר יונה ועד תל מונד, מודיעין, וכפר נטר הקימו גוף מאוחד, המכונה "פורום השכונות הארצי לשמירה על צביון החיים החילוני". את הקמת הפורום יזם רם פרומן, תושב רמת אביב וממובילי המאבק נגד התחרדות השכונה.

גילי כהן מדווחת ב"הארץ", כי חברי הפורום מתכוונים להילחם נגד "פלישה יזומה של גורמים חרדיים וחרדיים-לאומיים לסביבתם". הם ייאבקו נגד גרעינים תורניים, בתי חב"ד, קהילות ברסלביות ועמותות חרדיות שונות שפועלות, לדבריהם, להחזרה בתשובה, ושמנסות להביא לשינוי אורח החיים החופשי המקובל בסביבה.

"תמיד אומרים על החילונים ש'הם יוצאים למחאה רק כשזה מגיע לבית שלהם'", אמר פרומן. "כל אחד ששמע את זה מיד הבין שבעצם ההתמודדות שלו היא סימפטום להתעוררות מאוד-מאוד גדולה – גם אם הוא יצליח ביישוב שלו, אבל נפסיד במקום אחר,

אנחנו לא זוללי חרדים... אבל לדתיים יש זכות לשמור על הדתיות שלהם, לחרדים יש זכות לשמור על החרדיות שלהם ואילו לנו אין זכות לשמור על החילוניות שלנו

לא עשינו כלום. אם לא נתחיל לטפל בזה באופן גורף, אנחנו נאבד פה". חברי הפורום משתפים זה את זה בתכנון המאבקים המקומיים. "אנחנו נלחמים בהתארגנות, ועל כן מולה צריכה להתייצב התארגנות שלנו", הסבירה עו"ד מיטל יצחקי-טולדנו מכפר יונה. "אנחנו מרגישים שהם מתייחסים לזה ככיבוש, ואנחנו עדיין בשלב שבו כל אחד נלחם על המקום שלו ועל הבית שלו, ולכן מוקדם לדעת לאן יוביל 'פורום השכונות' שעדיין מתגבש".

"אנחנו לא זוללי חרדים, אבל הם באים עם אג'נדה ברורה: להפוך את הצביון שלנו. לדתיים יש זכות לשמור על הדתיות שלהם, לחרדים יש זכות לשמור על החרדיות שלהם, ואילו לנו אין זכות לשמור על החילוניות שלנו", אמר פרומן. "אנחנו חילונים שגאים בכך, שמאוד רוצים לגור בשכנות טובה עם דתיים, אבל אנחנו מרגישים שגורמים לא חילוניים רוצים לשנות את אורח החיים שלנו".

 לכתבה המלאה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?