פנסיה מוקדמת

1.2 מיליון שקל בשמונה שנים לשר הדתות מרגי

מדוע מקבל שר הדתות פנסיה חודשית, אף על פי שלפי החוק אינו זכאי לה, לכאורה, והאם נהנה מפרשנות משפטית חריגה של מנכ"ל המשרד בעבר, גם הוא מש"ס?

השר לשירותי דת, יעקב מרגי. 24.10.07. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90השר לשירותי דת, יעקב מרגי. צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

זה שמונה שנים מקבל שר הדתות, יעקב מרגי מש"ס, תשלום פנסיה חודשי של 13 אלף שקל, לכאורה שלא כדין. עד היום קיבל מרגי באופן זה כ-1.2 מיליון שקל, בלי שהיה זכאי לכך לכאורה.

לפי כתבה של שרון שפורר ב"הארץ", מרגי פרש מראשות המועצה הדתית בבאר שבע בגיל 42. ב-1981 קבעה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת כי גיל הפרישה של ראשי מועצות מקומיות יהיה 40, אבל ב-1999 נכנס לתוקפו תיקון לחוק, שהעלה את גיל הפרישה שלהם ל-45. מרגי פרש בגיל שבו לא היה זכאי לפנסיה מיידית.

בכתב תביעה שהגישה לבית הדין לעבודה בירושלים בפברואר 2011 דפני כהן, שהיתה מנהלת אגף כוח אדם במועצות הדתיות במשך קרוב לשנתיים עד שפוטרה, נטען כי להחלטה לשלם למרגי פנסיה אחראי משה שמעוני, בעבר מנכ"ל משרד הדתות. שמעוני נשוי לנכדתו של מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף.

לפי התביעה, בפברואר 2003, סמוך לפרישתו של מרגי מראשות המועצה הדתית ולהשבעתו לכנסת ה-16, הוציא שמעוני חוזר מנכ"ל, שבו סייג את התיקון המעלה את גיל הפרישה. הוא קבע כי מי שהחל לכהן כראש מועצה דתית קודם ליוני 1996 עדיין

התביעה: "הוצאת החוזר בסמיכות זמנים תמוהה ביותר לפרישת השר... יש בה כדי לעורר חשד בדבר המניעים שמאחוריה"

נהנה מזכאות לפנסיה כבר בגיל 40. מרגי, שהחל לעבוד במועצה הדתית בבאר שבע ב-1993, היה – לפי התביעה – הנהנה היחיד מחוזר המנכ"ל. "הוצאת החוזר בסמיכות זמנים תמוהה ביותר לפרישת השר... יש בה כדי לעורר חשד בדבר המניעים שמאחוריה", נכתב בכתב התביעה.

עורכי דין בתנועה לאיכות השלטון בדקו את המסמכים שהוגשו לבית המשפט ומצאו כי הפנסיה ניתנה למרגי שלא כדין. נילי אבן חן, מנהלת מחלקת המחקר והכלכלה בתנועה, שלחה מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, לשר האוצר, לשר הדתות ולבכירים נוספים. במכתב היא דורשת כי תשלומי הפנסיה למרגי יופסקו, וכי השר ישיב לקופת המדינה את הכספים שקיבל.

בכירים במשרד הדתות אמרו ל"הארץ", כי הלשכה המשפטית במשרד מסרה להם חוות דעת המאשרת את תקינות הפנסיה של השר. הם טענו גם, שבמשרד המשפטים נאמר להם כי הפנסיה תקינה. משרד היועץ המשפטי לממשלה טרם סיים את בדיקתו בעניין.

לכתבה ב"הארץ"



איך תוכל לפעול?