מכסח הגרים

שרמן הולם שוב: לבדוק את רוב הגיורים

הדיין אברהם שרמן, שפסק בעבר שיש לבטל את גיורי הרב דרוקמן, אמר בראיון לוואלה שכל הגיורים המודרניים אינם תקפים. חדו"ש: עוד הוכחה שצריך להוציא את הגיורים מידי הרבנות

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

"שרמן מייצג את תופעת הקנאות ההולכת ומתרחבת בממסד הדתי בישראל. הניסיון לטעון שלהלכה יש רק פרשנות אחת – זו של שרמן – מופרך לחלוטין", אמר מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, בתגובה על דברים שאמר דיין בית הדין הרבני הגדול בירושלים, הרב אברהם שרמן, בראיון לוואלה. שרמן טען כי רוב הגיורים בעידן המודרני אינם תקפים. רגב הוסיף: "הראיון שלו הוא עוד הוכחה שיש להוציא את הגיור מידי הרבנות הראשית ובתי הדין הרבנים ולהכיר בכל הגיורים המקובלים בעם היהודי".

שרמן חתום על פסק דין תקדימי משנת 2008, שפסל את הגיורים של הרב חיים דרוקמן. בראיון למוטי לוי אמר שרמן בעניין זה: "צריך לזכור שפסק הדין הוא פסק הלכה ביסודו המושתת על דברי הפוסקים וגדולי הדור. בשנים תשמ"ד ותשמ"ח (1984 ו-1988) יצאו חוות דעת של גדולי ישראל בעניין הגיורים. חוות הדעת האלה מהוות את התשתית לפסק הדין שהוצאתי בענייני הגיורים של הרב דרוקמן והרב אביאור, לכן אין לי מה לחזור בי, מפני שאני שליחם של חכמים".

שרמן הוסיף: "כל הגיורים של התקופה המודרנית בארץ ובעולם, מאז תחילת תקופת ההשכלה שבה החלו נישואי תערובת ונוצר הצורך בגיורים, הם עם אינטרסים, ומתברר שרוב רובם של המתגיירים לא קיבלו מצוות בשעת מעשה הגיור וגם לא שמרו

מנכ"ל חדו"ש, הרב אורי רגב: "הניסיון לטעון שלהלכה יש רק פרשנות אחת – זו של שרמן – מופרך לחלוטין"

מצוות אחר כך. רוב רובם של הגיורים בתקופה המודרנית ובישראל צריכים בדיקה על ידי בית דין מוסמך לפני שהם נכנסים לקהל ישראל. הם לא ודאי יהודים".

דבריו של שרמן עוררו תגובות נזעמות במערכת הפוליטית. חבר הכנסת דוד רותם מישראל ביתנו, שקידם כמה חוקים בתחום הגיור, אמר: "כשאני צריך לבחור בין פסקו של הרב עובדיה לפסקי הרב שרמן, אני עדיין מעדיף את פסקיו של הרב עובדיה". לדבריו של רותם הצטרף חבר הכנסת הרב חיים אמסלם, ששרמן טען כי "אינו איש הלכה". אמסלם אמר, "הדיין שרמן מנסה לקנות בציניות מעמד הלכתי על גבם של אלפי גרים מזרע ישראל, בהם הוא מטיל מום ובפרט בחיילי צה"ל מוסרי הנפש, גם למענו".

הרב גלעד קריב, יו"ר התנועה הרפורמית, אמר כי "דבריו נגד כל הגיורים שנערכו בעם ישראל במאתיים השנים האחרונות, מלמדים עד כמה עמוקה התנגדותו לפעולת הגיור". קריב הוסיף כי "זוהי עמדה אידיאולוגית המתאימה לסמטאות מאה שערים ולא למדיניותה הרשמית של מדינת ישראל... הפתרון למשבר הגיור הוא ביצירת אלטרנטיבות אמתיות לממסד הרבני המתחרד, הנותנות ביטוי למגוון הזרמים והקהילות בעם ישראל".

לראיון עם שרמן

לתגובות על הראיוןאיך תוכל לפעול?