כישלון החינוך החרדי

מוזס: נוער נושר זו בעיית הבעיות של החינוך החרדי

בראיון לאתר החרדי "בחדרי חרדים", הודה סגן שר החינוך מיהדות התורה: "ברחוב שלי לבד יש 6-7 נערים נושרים שהגיעו לדברים שהשם ירחם. פעם היו מטאטאים את זה מתחת לשטיח, היום זה כבר ברור"

יו''ר סיעת יהדות התורה, מנחם אליעזר מוזס בישיבת ועדה בכנסת 09.03.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90סגן שר החינוך מנחם אליעזר מוזס בישיבת ועדה בכנסת 09.03.10. צילום: אביר סולטן, פלאש 90

בראיון שקיים סגן שר החינוך, ח"כ מנחם אליעזר מוזס באתר "בחדרי חרדים" לרגל הפסח, הודה מוזס לראשונה כי הנשירה של נוער ממוסדות הלימוד החרדיים מהווה בעיה קשה עימה מתמודד משרד החינוך. לדבריו, "נוער נושר זו בעיית הבעיות שלנו. פעם היו מטאטאים את זה מתחת לשטיח, היום זה כבר ברור. ברחוב שלי לבד אנחנו סובלים מ-6-7 נערים נושרים שהגיעו לדברים שה' ירחם. שלא לדבר על מה שקורה בבתים עצמם".

דברים אלה סותרים את ההתבטאויות הקבועות של הפוליטיקאים החרדים כי החינוך שלהם הוא הטוב ביותר. התבטאות קודמת שנשמעה מחברו לסיעה, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן היתה ש"אצלנו יש חינוך איכותי ומידות טובות. אצלנו אין סמים, אין אלימות, לא בודקים אם תלמידים החביאו סכינים מתחת לחולצה".

בשנים האחרונות הפכה הנשירה של נערים ממוסדות הלימוד החרדיים לתופעה מדאיגה. על פי נתוני משרד החינוך והרווחה נושרים מדי שנה למעלה מ-8% מהלומדים במוסדות אלה. בפועל מעריכים מומחים כי מדובר בתופעה רחבה הרבה יותר שמגיעה עם הנשירה הסמויה עד ל-20%. זאת, משום שרבים מהנושרים עדיין רשומים במסגרות חרדיות. הנושרים החרדים מהווים 47% מהתלמידים היהודים הנושרים.

סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן מסביר ש"הסיבה לכך שרבים מהנושרים נשארים רשומים

מנכ"ל חדו"ש הרב רגב: האשמה העיקרית היא המדינה שמאפשרת ומממנת את החינוך לבורות

היא שהדבר מאפשר לישיבות להמשיך לקבל תקציבים בגינם ולנערים עצמם, להתחמק משירות צבאי". רבים מהנושרים הופכים לנערי רחוב ומעלים את אחוזי הפשיעה והאלימות ברחוב החרדי. לדברי אילן, אחת הסיבות המרכזיות לתופעת הנשירה היא שהחינוך החרדי מציע רק מסלול לימודים אחד: ישיבה ללא לימודים כלליים או מקצועיים לבנים, וסמינר עם משמעת נוקשה לבנות. נערים ונערות רבים אינם מצליחים להשתלב במסלולים אלה ונפלטים מהמערכת. רבים מהנושרים הם ילדי חוזרים בתשובה שלא מסתגלים למסגרת החרדית או ילדי עולים חרדים.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון הרב עו"ד אורי רגב אמר בתגובה ש"ההכרה של מוזס בכישלון החרדי היא ללא ספק צעד קדימה. אלא שעד שמנהיגי הציבור החרדי לא יכירו בכך שהסיבה לתופעת הנשירה העצומה ופשיעת הנוער רחבת ההיקף במגזר החרדי היא שיטת החינוך האחידה לכל - ימשיכו המוני נערים ונערות להתדרדר. עצוב", אמר רגב, "שאלפי הורים חזרו בתשובה במטרה להרחיק את ילדיהם מהפשע ומהרחוב ובפועל החינוך החרדי הוא שמדרדר ילדים אלה לעבריינות. האשמה העיקרית במצב היא כמובן המדינה, שמפרה את חובתה להעניק לכל ילד השכלה כללית, מממנת מערכת חינוך המתעלמת מהצורך להציע לנערים שונים מסלולים שונים, ומאפשרת את המשך החינוך לבורות".איך תוכל לפעול?