פרובוקציה ביבנה

ארגון חרדי נגד אתרא קדישא: מפגינים בשביל התרומות

האגודה למניעת חילול קברי ישראל טוענת כי מאבק שמנהלת אתרא קדישא ביבנה הוא נקמני

חרדים מפגינים נגד החפירות בקברים בגבעת אנדרומדה ומתעמתים עם המשטרה 25.05.10. צילום: גילי יערי, פלאש 90חרדים מתעמתים עם המשטרה בהפגנה נגד חפירות בקברים (צילום אילוסטרציה). צילום: גילי יערי, פלאש 90

הארגון החרדי "האגודה למניעת חילול קברי ישראל" טוען, כי המאבק הנוכחי של אתרא קדישא נגד מה שאנשי העדה החרדית מגדירים חילול קברים אינו אלא פרובוקציה.

עשרות אברכים הפגינו בימי חול המועד פסח ליד חפירה של רשות העתיקות סמוך למסילת הרכבת ביבנה. חלק מהאברכים, מדווח האתר "כיכר השבת", נעצרו ושוחררו כעבור כמה שעות.

ראש "האגודה למניעת חילול קברי ישראל", אהרלה יקטר, אמר ל"כיכר השבת": "במקום קיים פיקוח של האגודה, על ידי בית הדין של רבי נסים קרליץ והרב משה שאול קליין מבית הדין של הרב וואזנר

באתרא קדישא החליטו להפגין, אף שאין כל בעיה הלכתית בעבודות המתבצעות ביבנה

יחד עם הרב אוירבך, חתנו של הגרי"ש אלישיב. גם הראב"ד, הרב משה שטרנבוך, מעודכן במתרחש בשטח. הרבנים מגבים אותנו בכל צעד". לדברי יקטר, רשות העתיקות מסרבת לשתף פעולה עם אתרא קדישא, מכיוון שלטענתה היא מתנכלת לאנשיה ללא סיבה. "כנקמה החליטו בארגון להפגין במקום, אף שאין כל בעיה הלכתית בעבודות המתבצעות ביבנה".

יקטר טען גם, שאתרא קדישא הביאה לישראל תורמים פוטנציאליים לארגון וכי חוללה את המהומה כדי להשפיע על היקף התרומות. הוא הוסיף כי אתרא קדישא לא דאגה לאברכים שנעצרו בהפגנות לאוכל כשר לפסח.

בתגובה לטענות נגד אתרא קדישא כתב גולש באתר "כיכר השבת": בתקופה האחרונה קמים להם עסקנים שאינם יודעים מימינם ומשמאלם, מטעים את גדולי ישראל ומטעים את הציבור כנגד הארגון אתרא קדישא שמציל את קברי ישראל ללא שום תמורה, עכשיו... בעיר יבנה החלו חפירות במלא עוצמתן, תוך כדי ניתוץ עצמות אבותינו הקדושים, תוך כדי ריסוק העצמות אשר היו שרפי מעלה, אוי לעיניים שכך רואות, אוי לדור שכל כך מוטעה".

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?