חצי אברך

ישתלם לצאת לעבוד. פחות ישתלם לרמות

חדו"ש מברכת על החלטת שר החינוך גדעון סער לאפשר לאברכים שכבר קיבלו פטור מהצבא ללמוד חצי יום. חשש: אברכים שהיום לא מקבלים תקצוב, יתחילו לקבל

כולל חרדי בקראוון במודיעין עילית 19.10.09. צילום: נתי שוחט, מודיעין עיליתכולל בקראוון במודיעין עילית. צילום: נתי שוחט, פלאש 90

שר החינוך, גדעון סער, חתם על תקנה חדשה, המאפשרת לאברכים שקיבלו פטור מהצבא ושלומדים תורה בכולל בהיקף של חצי משרה, לקבל מלגה מטעם המדינה. לאחר שהשר חתם על התקנה, אברכים אינם נדרשים ללמוד 35 שעות שבועיות כדי ליהנות מהגמלה. מי שלומד 18 שעות או יותר יקבל את החלק היחסי של המלגה.

מנכ"ל עמותת חדו"ש – לחופש דת ושוויון, הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי התקנה החדשה ואמר היא "כיוון מבורך". רגב הוסיף: "יש לחתור למצב שבו רק התלמידים הנחשבים 'עילויים' יעסקו בתורה ויזכו לקצבה מהמדינה, ואילו השאר יילכו לעבוד ולא יהיו לנטל על הקופה הציבורית".

התקנה החדשה התקבלה לאחר עשרות שנים שבהן הכירה המדינה רק באברכים הלומדים לימודים מלאים לעניין התקצוב. כוללים רבים הפועלים במתכונת של חצי יום לא קיבלו תקצוב, אלא שילמו ללומדים מכספי תרומות. קובי נחשוני מ-ynet כותב, שבמשרד החינוך מסבירים כי המהלך שיזם סער נועד להאיץ את שילובם של החרדים בשוק העבודה. עד עתה יכלו האברכים לבחור בלימוד תורה רק בשיטת "הכל או כלום". רבים שהיו מעוניינים לעבוד נמנעו מכך, רק כדי לא לעזוב לחלוטין את הישיבה.

הרב רגב: יש לחתור למצב שבו רק התלמידים הנחשבים 'עילויים' יעסקו בתורה ויזכו לקצבה מהמדינה, ואילו השאר יילכו לעבוד ולא יהיו לנטל על הקופה הציבורית

שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, הסביר כי התקנה החדשה פותחת פתח למהלך חברתי חשוב. "העובדה שהם יוכלו לעבוד בהיקף גדול ועדיין להישאר אברכים, אומרת שהם לא ישלמו את המחיר החברתי הכבד שאברך שיוצא לעבוד משלם", אמר אילן לגלי צה"ל. "שנית, יש כנראה הרבה מאוד אברכים שנמצאים בעבודה חלק גדול מהיום ובאים רק לבקר בכולל. עכשיו ישתלם להם יותר להיות 'חצי אברכים' באופן רשמי ולא לרמות את המדינה".

קבלת התקנה החדשה התאפשרה בעקבות שיפור היחסים בין סער לחרדים, לאחר שחבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס מיהדות התורה נכנס לתפקיד סגן שר החינוך במקום מאיר פרוש. מן העבר השני, בחודשים האחרונים הגביר משרד החינוך את הפיקוח על הישיבות והכוללים, כדי לוודא שמקבלי המלגות אכן לומדים במוסדות שבהם הם רשומים.

גם ביהדות הקונסרבטיבית תומכים בהחלטת שר החינוך. מנכ"ל התנועה המסורתית, עו"ד יזהר הס, אמר: "קצבאות האברכים צריכות אמנם לעבור מן העולם לאלתר, אך בתקנה החדשה יש היגיון שראוי להקשיב לו. אנו מעודדים את השר סער ומצפים שיחסל בהדרגה את הקצבאות המשחיתות. מי שמתחיל במצווה אומרים לו גמור".

לידיעה ב-ynet

לידיעה בגלי צה"לאיך תוכל לפעול?