שאחרים יילחמו

עומדים על דם רעיהם

הרב החרדי אליהו קאופמן מבקר בחריפות את התקשורת החרדית, שקוראת לפעולה צבאית אף שתומכיה אינם נלחמים

מסע האלונקות של הפורום לשוויון בנטל. צילום: הפורום לשוויון בנטלמסע האלונקות של "פורום חובת השירות". צילום: הפורום לשוויון בנטל

התחדשות העימות ברצועת עזה בשבועות האחרונים הגביר את התחרות המוזרה המתנהלת בין העיתונים החרדיים, על התואר הלאומן והמסית האנטי-ערבי הקיצוני ביותר, כותב אליהו קאופמן במאמר ב"חדשות מחלקה ראשונה". לדבריו, האינטרס העומד מאחורי גישה זו ברור: "החרדים הציונים רוצים שהפרוסה שלהם תימרח בשלמונים מהימין".

קאופמן תוקף בחריפות את התקשורת החרדית, בגלל הקריאות העולות בא לצאת למבצע בעזה. "הגדיל לעשות עיתונאי חרדי ותיק, שאף יעץ לאהוד ברק לתקוף את עזה ואת החמאס מיידית", הוא כותב. לדברי קאופמן, רב אורתודוסקי וסופר, על התקשורת החרדית השתלטו שבבניקים, שתומכים בנקיטת יד קשה נגד הערבים, אבל אינם מתכוונים לשלם בדמם על הלאומנות וההסתות, אלא בדמם של אחרים.

"לעבירה החמורה הזו קוראים: 'לא תעמוד על דם רעך'", הוא כותב. "בלשון העם – 'המלחמה היא חיינו – אך לא בשבילנו'".

על התקשורת החרדית השתלטו שבבניקים, שתומכים בנקיטת יד קשה נגד הערבים, אבל אינם מתכוונים לשלם בדמם על הלאומנות וההסתות

הוא מציין כי חוגים חרדיים רחבים שוללים התגייסות לצבא, מכיוון שבעיניהם הוא טמא ואין לו דבר עם היהדות. לחוגים חרדיים שאינם מסתפקים בתמיכה בציונות, אלא משיאים לה עצות מיליטריסטיות, הוא קורא להתגייס לצבא ולא להשאיר את מלאכת הלחימה לאחרים.

חוגים אלה, לדבריו, אינם סבורים שהצבא טמא. "הם רואים במעשי הצבא סיעתא דשמיא ואף יותר מכך. אם אמנם זו השקפתם, הרי שלפי התורה לימוד התורה איננו מעכב התגייסות לצבא... ובוודאי שאלה שאינם לומדים תורה (ויש ביניהם רבים כאלה) – מחויבים להתגייס אליו".

 למאמר המלאאיך תוכל לפעול?