תורה ועבודה

תלמידים שנשרו מישיבות ילמדו מקצועות טכנולוגיים

בשנת הלימודים תשע"ב ישולבו בתוכנית 500 תלמידים. המסלול יכלול לימודי ליבה ולימודי קודש

גדעון סער בהופעה בסוכנות היהודית, צילום: הסוכנות היהודית, flickrשר החינוך, גדעון סער. צילום: הסוכנות היהודית, flickr

משרד החינוך עומד לפתוח תוכנית, שבמסגרתה ישולבו תלמידים חרדים שנשרו מהישיבות במסלול לימודים לתעודת בגרות טכנולוגית. בכתבה של ליאור דטל ב"TheMarker" נכתב, כי כ-500 תלמידים ישולבו בתוכנית בשנת הלימודים תשע"ב. התוכנית תכלול לימוד מקצועות טכנולוגיים, חלק ממקצועות הליבה ולימודי קודש.

משרד החינוך יפתח 20 כיתות בבתי ספר תיכון בכל הארץ, שיותאמו לאורח החיים החרדי. התקציב שיוקצה לתוכנית – 19 מיליון שקל. התוכנית מיועדת לבנים חרדים בגיל 16-15, שנשרו מהישיבות. משתתפיה ילמדו לתעודת בגרות טכנולוגית, המורכבת מ-14 יחידות לימוד בלבד, במסלול מקנה לבוגריו אפשרות להמשיך את הלימודים בבתי ספר על תיכוניים כדי לקבל תעודת הנדסאי או טכנאי.

במאמר ב"הארץ" ציין שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, כי לפי נתונים של משרד החינוך והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יותר מ-8% מהתלמידים נושרים מהמוסדות החרדיים ומומחים מעריכים שהנשירה בפועל גבוהה הרבה יותר. רבים מהנושרים מהישיבות

שר החינוך: התוכנית תאפשר לתלמידים לימודי המשך וכלים איכותיים להשתלבות בשוק העבודה

נותרים ללא כל חלופה חינוכית-חברתית והם מידרדרים לפשע ומעורבים בקטטות אלימות, בגניבות ועוד.

תומר ולמר מזכיר ב-ynet, שלפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, רק 40% מהגברים החרדים בגילאי 64-25 עובדים. בדיקות שערך משרד החינוך הובילו למסקנה כי הפתרון המתאים לנושרים הוא החינוך הטכנולוגי, המכשיר למקצועות מדעיים כמו הנדסאי אלקטרוניקה וחשמל.

"כיום יש ילדים חרדים שנשרו מהישיבות ואין להם מסגרת", אמר ד"ר עופר רימון, מנהל מינהל מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך. "אם לא נייצר להם אופק תעסוקתי, הם לא יוכלו להיכנס לשוק העבודה". במשרד החינוך מאמינים שהתוכנית תעורר ביקוש במגזר החרדי. שר החינוך, גדעון סער, אמר כי התוכנית "תאפשר לתלמידים לימודי המשך וכלים איכותיים להשתלבות בשוק העבודה".

לכתבה ב"TheMarker"

לכתבה ב-ynet

למאמר ב"הארץ"איך תוכל לפעול?