השופט הזועם

גולדסטון: ישי לא יודע אנגלית, שיבש את דברי

שר הפנים אמר בראיון שגולדסטון הבטיח לו כי ינקוט צעדים לביטול הדו"ח על "עופרת יצוקה". השופט הגיב בכעס

ראש הממשלה בנימין  נתניהו ויו''ר ש''ס, אלי ישי במליאת הכנסת 03.03.10. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90יו''ר ש''ס, אלי ישי, עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במליאת הכנסת. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השופט ריצ'רד גולדסטון, יו"ר הוועדה שחקרה את אירועי מבצע "עופרת יצוקה" ופרסמה דו"ח חמור על מעשי ישראל באותו מבצע, זעם על שר הפנים, אלי ישי, שטען כי גולדסטון מוכן לפעול לביטול הדו"ח. ישי אמר את הדברים בראיון לגלי צה"ל, בעקבות מאמר שפרסם גולדסטון בעיתון "וושינגטון פוסט", שבו הביע חרטה על חלק ממסקנות הדו"ח בנוגע לישראל.

ברק רביד דיווח ב"הארץ" כי גולדסטון דרש ששר הפנים יחזור בו פומבית מהדברים, ולא הוא יכריז כי אסור לבטל את הדו"ח. ישי גרר רגליים – וגולדסטון פרסם הודעה נגד ביטול הדו"ח.

הדרמה החלה כאשר גולדסטון קרא תרגום לאנגלית של הראיון. ישי אמר בראיון כי גולדסטון הבטיח לו שינקוט צעדים למשיכת הדו"ח כולו, מלבד המאמר שפרסם ב"וושינגטון פוסט". גולדסטון הזועם יצר קשר עם דיפלומטים ישראלים ודרש שישי יחזור בו. הוא טען שישי אינו יודע אנגלית ולכן לא הבין את דבריו בשיחה. גולדסטון איים כי אם ישי לא יפרסם תיקון, הוא ייצא בעצמו

גולדסטון: "בשיחה עם אלי ישי בכלל לא דיברנו על הדו"ח"

לתקשורת הבינלאומית ויצהיר שאין לבטל את הדו"ח בשום מקרה.

הדיפלומטים הישראלים ששוחחו עם גולדסטון מיהרו לדווח על כך למשרד החוץ בירושלים. משרד החוץ דרש שישי יפרסם הודעה לתקשורת, שבה יתקן את דבריו. אבל ישי התמהמה ורק לאחר חצות פרסם הודעה קצרה.

כשגולדסטון קיבל עדכון על ההודעה של ישי, כבר היה מאוחר מדי. הוא התראיין לסוכנויות הידיעות הגדולות והכחיש את דבריו של ישי. "בשיחה עם אלי ישי בכלל לא דיברנו על הדו"ח", אמר גולדסטון. "אין צורך בכל בחינה מחדש של אף חלק בדו"ח".

במשרד החוץ אמרו כי הפרשה גרמה נזק מדיני אדיר לישראל. "היתה כוונה לקיים דיאלוג שקט עם גולדסטון כדי לנסות ולשכנע אותו לשלוח מכתב למזכ"ל האו"ם ולנציבה לזכויות אדם, ולהוסיף את המכתב כנספח לדו"ח", אמר פקיד ישראלי שעסק בנושא. "עכשיו יהיה הרבה יותר קשה לעשות את זה".

לידיעה המלאה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?