לוויה יהודית לחזיר

העדה החרדית ערכה הלוויה לעצמות חזירים ופגאנים מיפו

העצמות נקברו בטקס יהודי, אף שרשות העתיקות קבעה כי הן שייכות לפגאנים ולחזירים

מקובלים מטילים קללה על אתר הבניה גבעת אנדרומדה בשל חפירות בקברים 28.07.10. צילום: רוני שוצר, פלאש 90מקובלים מטילים קללה על אתר הבנייה גבעת אנדרומדה, בשל החפירות בקברים 28.07.10. צילום: רוני שוצר, פלאש 90

מאות רבות של חרדים השתתפו ביום שני, 28 במרס, במסע הלוויה לעצמות שהוצאו מגבעת אנדרומדה ביפו. ההלוויה נערכה לאחר שמאבקה של העדה החרדית נגד פינוי הקברים במתחם ובניית בית מלון בו הסתיים בכישלון. קובי נחשוני כתב ב-ynet כי העדה החרדית ערכה לעצמות טקס קבורה יהודי, אף על פי שברשות העתיקות קבעו כי אלה עצמות של פגאנים ושל חזירים.

מנכ"ל חדו"ש, הרב עו"ד אורי רגב, אמר: "קשה להאמין שבמשך שנים כה רבות הטרידו הקנאים החרדים את מדינת ישראל כולה במאבק להגנת קדושת עצמות חזירים ופגאנים, ואף הטילו קללות קשות למענן. מעניין לבדוק כמה שוטרים קיבלו מכות, כמה ימי עבודה בוזבזו ואם עצמות חזיר הובאו לקבורה כדת משה וישראל. יש לקוות שרבני הציבור החרדי יסיקו מסקנות, וייתנו אמון רב יותר בקהילת הארכיאולוגים בפרט ובמדע המודרני בכלל".

רגב חזר והדגיש כי קדושת החיים גוברת במסורת היהודית על פולחן המתים, וכי מלכתחילה לא היה מקום למאבק נגד פינוי קברים עתיקים בדרך מכובדת, שלא תעמוד כנגד צורכי החיים.

מסע הלוויה יצא לדרך אחרי למעלה מעשרה חודשים של הפגנות ביפו, מ"בית זופניק" – מרכזה של "העדה החרדית" בירושלים – אל עבר כיכר השבת הסמוכה, והשתתפו בו מנהגי הפלג הקיצוני. אחד משיאי האירוע היה תחינה מיוחדת נגד חילול הקברים. בקטע התפילה, שחובר על ידי רבי חיים פלאג'י במאה ה-19, נכתב ביחס לקברי יהודים: "כל הנותן יד עליהם דרך ביזוי או לקלקל מקום קבורתם – אותה יד תיקצץ".

האתר "כיכר השבת" מסר כי לטענת אתרא קדישא, העצמות שנמצאו בגבעת אנדרומדה הן של כ-150 יהודים.

מנכ"ל חדו"ש, אורי רגב: קשה להאמין שבמשך שנים כה רבות הטרידו הקנאים החרדים את מדינת ישראל כולה במאבק להגנת קדושת עצמות חזירים ופגאנים

מתנדב מאתרא קדישא אמר ל-ynet, כי הוא וחבריו דוחים את מסקנות רשות העתיקות, בין השאר מכיוון שאחד החוקרים סיפר לו שבמקום נמצאו עצמות של שני חזירים בלבד ולצדם עצמות אדם רבות. הוא הוסיף, כי כבר לפני 17 שנים היה ניסיון לטעון כי עצמות שנמצאו באתר ביפו הן של חזירים, אך לבסוף הוכח כי הן שייכות לכ-600 בני אדם שקבורים במקום.

"הם גם אומרים כל הזמן 'פגאנים', כי אין היום עם פגאני שיגיד 'זה לא שלנו, זו קבורה אחרת'. הם ממציאים דברים כי הם חייבים להמשיך לחפור. אחד האנשים הקרובים לראש הממשלה אמר לי את זה עוד בפרשת הקברים בברזילי", אמר הפעיל.

אבל ב"כיכר השבת" הזכירו כי על ארונות הקבורה שנחשפו בגבעת אנדרומדה היו חרוטים צלבים ושמות לא יהודיים, שהצטרפו לסימנים רבים אחרים האופייניים לקבורה נוצרית.

יואב זיתון ציין ב-ynet, כי ממצאי רשות העתיקות מוכיחים חד משמעית שהקברים במקום שייכים למאמינים פגאנים, שהוטמנו לצד פגרי חזירים. המחאה של אנשי העדה החרדית נגד הוצאת העצמות הידרדרה לא פעם לאלימות פיזית ומילולית. בהפגנות שהיו במקום נפצעו שוטרים מיידוי אבנים ומפגינים שהתעמתו עם כוחות הביטחון נעצרו. באתר החפירות נרשמו כמה מקרי ונדליזם, וחלק מבכירי רשות העתיקות קיבלו איומים אנונימיים.

לידיעה ב-ynet

לידיעה ב"כיכר השבת"איך תוכל לפעול?