הצהרת מחויבות כללית

בתי הדין העצמאיים החדשים יגיירו גם מסורתיים

בעוד שבבתי הדין הממלכתיים נדרשים מתגיירים להתחייב לקיים אורח חיים דתי מלא, חלק מהדיינים בבתי הדין החדשים יסתפקו בהצהרה על מחויבות לשמירת מצוות

מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור בירושלים. 21.07.03. צילום: פלאש 90מועמדת לגיור בפני בית דין רבני לגיור (צילום אילוסטרציה). צילום: פלאש 90

בניגוד לבתי הדין הממלכתיים, חלק מהדיינים המשתייכים לרשת בתי הדין האלטרנטיביים לגיור, שעל הקמתה הוכרז בשבוע שעבר, לא ידרשו מהמתגיירים להתחייב לאמץ אורח חיים דתי ולהקפיד על כל המצוות.

לפחות באחד ההרכבים של בתי הדין החדשים, העוסק בגיור בוגרים, לא נדרש המתגייר להצהיר במפורש כי יקיים את כל המצוות. הוא מתבקש להצהיר רק על מחויבות כללית ליהדות. בהצהרה מצוינת העובדה כי היהדות "מחייבת מערכת של מצוות".

בין הרבנים הנוקטים גישה מקילה נמצא הרב שלמה ריסקין מההתנחלות אפרת, ראש הרכב גיור בבית הדין החדש. ריסקין ושותפיו להשקפה מכירים הלכה למעשה באורח החיים המסורתי, בעוד שהגישה האורתודוקסית רואה באורח החיים הדתי האורתודוקסי תנאי כניסה הכרחי לעם היהודי.

לטענת מקורות המעורים ברשת בתי הדין החדשה, בגישתם של ריסקין וחבריו יש הכרה הלכתית באורח חייהם של ישראלים המגדירים את עצמם מסורתיים, ולא דתיים.

לפי ידיעה ב"הארץ", בתי הדין החדשים בראשות הרב נחום רבינוביץ' פועלים בחשאי זה חודשים רבים. בתקופה זו עברו כ-45

בתי הדין החדשים פועלים בחשאי זה חודשים רבים. בתקופה זו התגיירו בהם כ-45 קטינים ובוגרים

קטינים ובוגרים הליכי גיור בבתי הדין האלה. הגיורים אינם מוכרים על ידי הרבנות הראשית, ולכן אחדים מהמתגיירים התחתנו עם בני זוגם היהודים בטקסים שערכו רבנים המעורבים ברשת החדשה. שניים מהדיינים ברשת, הרב ריסקין והרב דוד סתיו, הם רשמי נישואים מורשים מטעם הרבנות.

בית הדין בראשות הרב ריסקין עוסק בגיור מבוגרים, ואילו בית הדין החדש "גיור כהלכה", בראשות הרב נחום רבינוביץ', יעסוק בעיקר בגיור קטינים עד גיל 13. בתי הדין הממלכתיים לגיור מסרבים לעסוק בגיור קטינים ללא משפחותיהם, אלא אם כן מדובר בגיור ילדים מאומצים. אם הילדים מאומצים, נדרשים גם ההורים לקיים אורח חיים דתי. הרב רבינוביץ' נוקט גישה מקילה לגיור קטינים. לדעתו, אין להציב דרישה לחינוך דתי של קטינים כתנאי לגיורם.

לידיעה ב"הארץ"איך תוכל לפעול?