תחילת הסוף של הרבנות

הרב נחום רבינוביץ': "הרבנים ייתנו את הדין"

ראש רשת בתי הדין העצמאיים לגיור סבור שהקמת המערך החדש, שיפעל במנותק מהרבנות הראשית, דווקא תתרום לשימורה

הרב נחום אליעזר רבינוביץ'. צילום: נדב אפרתי, ויקיפדיההרב נחום אליעזר רבינוביץ'. צילום: נדב אפרתי, ויקיפדיה

הרב נחום אליעזר רבינוביץ', שיהיה הסמכות ההלכתית הבכירה ברשת בתי הדין העצמאיים לגיור שעל הקמתה הוכרז בשבוע שעבר, מסביר כי המהלך אינו היפרדות מהרבנות הראשית. "זה לא מסלול נגד. יש דין תורה, ולפי דין תורה כולם יכולים לגייר. אין שום דין שקובע שהרבנות הראשית תקבע את ההלכה לכולם", הוא אומר בראיון ל"מקור ראשון".

עם זאת, הרב רבינוביץ' תוקף את הרבנים שיצאו נגד המהלך, שחתמו על מכתב נגד היוזמה החדשה, ובעיקר את אלה מהם המתנגדים לגיור קטינים. "הרבנים הללו ייתנו את הדין על כך, משמים ידונו אותם", הוא אומר.

"האתגר שעומד מולנו, לא היה כמוהו מאז שיבת ציון בימי עזרא הסופר. אז הגיעו 4,000 איש, היום יש לנו בארץ ישראל יותר יהודים ממה שהיו אי פעם", טוען רבינוביץ'. "אסור לגרום למצב שכופים על חלקים מהציבור להיות גויים. הם מזרע ישראל, הם רוצים להתגייר".

רשת בתי הדין העצמאיים לגיור תפעל ללא הכרה מהרבנות הראשית. במהלך תומכים מכון עתים, מכון טריגובוף ובית מורשה. גם

אסור לגרום למצב שכופים על חלקים מהציבור להיות גויים. הם מזרע ישראל, הם רוצים להתגייר

הסוכנות היהודית תומכת בו.

nrg מציין כי על המהלך בירכו רבים, וביניהם התנועה הרפורמית וארגון ישראל חופשית. שחר אילן, סמנכ"ל חדו"ש, כתב פוסט שבו טען: "הרבה גיורים הרי ברור שלא ייצאו מבתי הדין החדשים לגיור". עם זאת, "אולי הם תחילת הסוף של הרבנות הראשית, המוסד שגורם נזק ליהדות כמעט יותר מכל גורם אחר".

רבינוביץ' ושותפיו מתכוונים לגייר את שכבת הקטינים מקרב אוכלוסיית העולים. לדעתו, סיכויי ההצלחה של המהלך גבוהים. בכוונתו לדרוש מהורי הילדים התחייבות לשלוח אותם למוסדות חינוך דתיים.

להקמת בתי הדין העצמאיים שותפים ראש ישיבת הר עציון, הרב יעקב מדן, הרב של אפרת, שלמה ריסקין, יו״ר ארגון רבני צהר, הרב דוד סתיו וראש ישיבת עתניאל, הרב ראם הכהן. הם סבורים כי אפשר לגייר קטין ללא התחייבות מצדו לקיום המצוות. גישה זו אינה מקובלת על הרבנים החרדים ובראשם הרבנים הראשיים יצחק יוסף ודוד לאו.

לכתבה ב-nrgאיך תוכל לפעול?